Są urządzenia, które powinny być w każdym domu. Jednym z takich urządzeń jest termometr do mierzenia temperatury ciała. Jest to podstawowy sprzęt w każdej domowej apteczce, dlatego warto przyjrzeć się bliżej rodzajom termometrów i świadomie wybrać najlepszy termometr dla nas. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć jakie termometry są dostępne na naszym rynku oraz, który rodzaj termometrów warto wybrać. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje termometrów

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów termometrów do mierzenia temperatury ciała. Kiedyś najczęściej spotykanym termometrem, był termometr rtęciowy. Kilka lat temu został on wycofany z rynku, ze względu na szkodliwą w środku termometru rtęć. Aktualnie najczęściej spotykanym termometrem w naszych domach i aptekach jest termometr elektroniczny.

Termometry elektroniczne 

Termometry elektroniczne dokonują bardzo szybko pomiaru temperatury, nawet w kilka sekund. Za ich pomocą może zmierzyć temperaturę w sposób tradycyjny czyli pod pachą oraz w ustach. Nowoczesne termometry elektroniczne pozwalają również na pomiar temperatury ciała z ucha oraz czoła. Pozwala to na prosty pomiar temperatury u małych dzieci, które są bardzo ruchliwe i ciężko utrzymać je przez dłuższą chwile w bezruchu z termometrem pod pachą.

Termometry bezdotykowe

Jeśli chcemy bardziej nowoczesnego sprzętu, który zapewni dokładny i szybki pomiar temperatury, to idealnym rozwiązaniem będą termometry bezdotykowe. Termometry te działają za pomocą podczerwieni, wystarczy przybliżyć urządzenie na odległość kilku centymetrów do ciała i po kilku sekundach dostaniemy dokładny wynik temperatury ciała. 

Ten rodzaj termometrów wydają się idealne dla niemowlaków, u których będziemy często mierzyć temperaturę. Dzięki szybkiemu pomiarowi, niemowlę nawet nie zauważy kiedy będziemy mierzyć temperaturę. 

Minusem tego sprzętu jest oczywiście cena, która przewyższa inne termometry dostępne na rynku. 

Termometry szklane

W aptekach możemy również spotkać klasyczne termometry szklane. Nie są one już wypełnione rtęcią, jak to było kiedyś. Aktualnie rtęć została zastąpiona alkoholem, który również dobrze sprawdza się przy pomiarach temperatury ciała. Z racji tego, że jest to szklany przedmiot, nie zaleca się ich do pomiarów ciała u dzieci i niemowląt. 

Który termometr wybrać?

Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest prosty, warto zapoznać się bliżej z powyższymi rodzajami termometrów. Warto również sprawdzić ich aktualne ceny na rynku. Każdy rodzaj termometrów będzie przydatny dla innego użytkownika. Jeśli szukasz termometru dla dzieci i niemowląt, warto rozejrzeć się za termometrem bezdotykowym. Natomiast, jeśli szukamy termometry dla dorosłych, dobrym rozwiązaniem okaże się termometr elektroniczny, za pomocą którego szybko zmierzymy temperaturę naszego ciała. 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy w wyborze odpowiedniego termometru medycznego. Warto pamiętać, że przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na termometr dobrych i znanych firm, które zapewnią nam dokładny pomiar temperatury oraz wysoką jakość produktu.

Źródło: Sklep medyczny Oromed - termometr elektroniczny http://www.oromed.pl/termometry-elektroniczne