Zbigniew Nowak zdradza tajemnice ziół

0
0
0
/

Można zaryzykować stwierdzenie, że nie jesteśmy świadomi wielu zalet naszego kraju. Jednym z nich jest niekażona natura, inną żywe tradycje ziołolecznictwa. Wszystko to, co często zostało utracone w zachodniej Europie. Warto dla własnego zdrowia korzystać z tych zalet Polski. Pomogą w tym, wydane staraniem wydawnictwa Aromat Słowa prace Zbigniewa T. Nowaka.

Zbigniew T. Nowak to znawca roślin leczniczych, który „od 30 lat popularyzuje wiedzą z zakresu ziołolecznictwa, apiterapii i zdrowej diety. Autor ponad 50 książek (w tym wielu bestsellerów), ponad 1500 artykułów prasowych i kilkuset audycji radiowych o tej tematyce. Ekspert w popularnym programie „Pytanie na śniadanie” nadawanym w TVP2”.

Z pracy „Mniszek lekarski w walce z nowotworami” czytelnicy dowiedzą się, że „podczas gdy uczeni na całym świecie dosłownie w pocie czoła poszukują skutecznych leków na nowotwory, pomocną dłoń podaje nam apteka przyrody. Jednym z jej skarbów jest dobrze nam znany mniszek lekarski. W ostatnim czasie opublikowano dziesiątki wiarygodnych doniesień naukowych, z których wynika, że daje on wielką nadzieję dla ludzi zmagających się z nowotworami. Zalet mniszka jest jednak dużo więcej. To roślina o nadzwyczajnej sile przywracania człowiekowi zdrowia”.

W pracy „Mniszek lekarski w walce z nowotworami” czytelnicy znajdą „wiele porad, jak za pomocą mniszka zwalczać m.in. nowotwory, cukrzycę typu 2, otyłość, niestrawność, choroby wątroby i dróg żółciowych (np. kamicę żółciową), zaparcia, anemię, osłabienie organizmu wskutek długotrwałych chorób, przeziębienie, trądzik itd. Poradnik ten zawiera mnóstwo receptur na tanie domowe specyfiki z tej rośliny (także wspomagające organizm w walce z nowotworami i zalecane po chemio- i radioterapii). Książka ta dostarcza też rzetelnej wiedzy, jak stosować mniszek w kuchni i kosmetyce”.

Zbigniew T. Nowak w książce „Pokrzywa przywraca zdrowie” stwierdził, że pokrzywa „to jedna z najwartościowszych roślin, jakie kiedykolwiek znała ludzkość. Współczesna medycyna wprost nie wyobraża sobie leczenia wielu chorób bez wykorzystania tej cennej rośliny”.

Praca „Pokrzywa przywraca zdrowie” „dostarcza Czytelnikowi wyczerpującej wiedzy na temat zalet leczniczych pokrzywy w oparciu o najnowsze zdobycze nauki. Podpowie jak ją zbierać i przetwarzać na proste, tanie domowe leki, m.in. na oczyszczenie (detoks) organizmu z toksyn i kwasu moczowego, anemię, cukrzycę, otyłość, reumatyzm, artretyzm, wzmocnienie układu odpornościowego organizmu, nieprzyjemny zapach potu, alergię, osteoporozę, kamicę nerkową, obrzęki stóp, przerost gruczołu prostaty, nadmierne wypadanie włosów, łojotok, trądzik oraz chroniące przed chorobą Alzheimera i zakrzepami krwi.

Z poradnika „Pokrzywa przywraca zdrowie” czytelnicy dowiedzą „się, w jaki sposób wykorzystywać pokrzywę w kuchni, np. do przyrządzania oryginalnych zup, sałatek, surówek i innych dań leczniczo-odżywczych oraz w nowoczesnej kosmetyce i ogrodnictwie biodynamicznym. Książka ta zawiera także wiele sprawdzonych przepisów na domowe leki, dania i kosmetyki z pokrzywy”.

W pracy „Brzoza ratuje w chorobie” Zbigniew T. Nowak przypomniał, że „brzoza to drzewo niezwykle przyjazne człowiekowi. Przez całe wieki przynosiła mu ulgę w wielu chorobach - często trudnych do leczenia. Dziś uznanie brzozy w medycynie wcale nie słabnie. Najnowsze wyniki badań naukowych potwierdzają niezbicie, że warto, a nawet trzeba leczyć się surowcami pozyskiwanymi z tego drzewa”.

Książka „Brzoza ratuje w chorobie” „zawiera zbiór cennych receptur na tanie i skuteczne domowe specyfiki z brzozy, m. in. na lek z czyru brzozowego o działaniu przeciwrakowym, zioła franciszkańskie na kamicę moczową i „kurację płuczącą” pomocną w kamicy nerkowej, herbatkę oczyszczającą organizm z kwasu moczowego, maść na bolące stawy, tybetańską maść na ropiejące, trudno gojące sic rany czy krople przeciwtrądzikowe. Podpowiada także jak kurować się sokiem ściąganym z pni brzozy, jak przygotować z niej okład i kąpiel dla obrzękniętych, obolałych stóp i leczącą trądzik oraz łuszczycę, tonik zalecany przy łysieniu i łupieżu, płukankę na połysk włosów czy domowy szampon”.

Zbigniew T. Nowak w pracy „Róża przedłuża życie” stwierdził, że „róże są nie tylko do podziwiania czy do upajania się ich urzekającym zapachem. Niektóre ich gatunki dostarczają człowiekowi płatków, z których można przygotowywać wartościowe leki, oryginalne przetwory i kosmetyki, a przede wszystkim najdroższą wonność - olejek różany. Istnieją też i takie gatunki, które wydają owoce uznawane dziś za najzdrowsze na świecie, gdyż żaden ze znanych owoców nie dorównuje im zawartością witaminy C”. W różach „nauka doliczyła się w nich ponad 130 związków sprzyjających zdrowiu”.

Poradnik „Róża przedłuża życie” „dostarczy wiedzy, jakie gatunki tego krzewu słyną z dobroczynnych płatków, a jakie z owoców, co one zawierają, kiedy je zbierać i wreszcie jak przetwarzać na domowe leki, przetwory i kosmetyki. Lekturę uprzyjemnią niezwykle bogate dzieje róży. Dowiemy się z niej np. dlaczego władczyni Egiptu - Kleopatra lubiła sypiać na poduszkach wypełnionych płatkami różanymi oraz dlaczego w antycznym Rzymie podczas uczt kwiat białej róży wieszano u sufitu”.

Praca „Żurawina samo zdrowie” Zbigniewa T. Nowaka uzmysławia, że „współczesna medycyna okrzyknęła dziś żurawinę owocem na miarę XXI wieku. Zawiera ona bowiem wręcz unikalne związki lecznicze, które potrafią człowiekowi zagwarantować zdrowie na długie lata. Okazuje się, że owoce żurawiny to nie tylko ceniony od dawna lek na stan zapalny dróg moczowych czy pęcherza, ale także skutecznie broniący przed postępującą miażdżycą, nowotworami, zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD), depresją, syndromem chronicznego zmęczenia, próchnicą zębów. Stanowi również niezastąpiony środek poprawiający wydolność mózgu, ułatwiający odchudzanie, kompleksowe odtruwanie organizmu z toksyn, pomocny w przeziębieniu i grypie czy przy przeroście gruczołu krokowego (prostaty)”.

Książka „Żurawina samo zdrowie” „przybliża właściwości lecznicze żurawiny w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe. Znajdziemy tu również wiele receptur na sprawdzone domowe specyfiki z jej owoców zalecane przy różnych dolegliwościach oraz proste przepisy na zdrowe, oryginalne w smaku konfitury, galaretki, przeciery, sałatki, surówki, sosy do mięs i prawdziwy kisiel żurawinowy”.

Źródło: Jan Bodakowski

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną