Tego samego dnia nad ranem w Wieluniu, jednym z pierwszych zbombardowanych w 1939 r. polskich miast, pamięć ofiar wojny wspólnie uczczą Prezydenci Polski i Niemiec.

WIELUŃ

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w niedzielę o godz. 4.30 w Wieluniu (woj. łódzkie) z udziałem prezydentów Polski i Niemiec. Wieluń nazywany jest „polską Guernicą”. To jedno z pierwszych polskich miast zbombardowanych 1 września 1939 r. , choć nie było tu przemysłu, jednostek wojskowych, ani innych obiektów o strategicznym znaczeniu. Pierwsze bomby spadły na szpital, mimo widocznych na budynku symboli Czerwonego Krzyża. Pod gruzami zniknęła większość miasteczka. Według IPN, niemiecki atak był zbrodnią wojenną. 

W Wieluniu planowane są wystąpienia Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera. Następnie prezydenci złożą kwiaty przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie Kościoła Farnego. Później, wspólnie z młodzieżą polską i niemiecką, przejdą po trasie niszczonych w trakcie bombardowania obiektów, zapalą też znicze przy pomniku upamiętniającym zbombardowaną synagogę oraz złożą kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary zbombardowanego szpitala Wszystkich Świętych.

Ponadto prezydenci Polski i Niemiec odwiedzą Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie spotkają się z uczestnikami wydarzeń z 1 września 1939 r.

W 2017 r. prezydent Andrzej Duda w Wieluniu uczestniczył w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta.

WARSZAWA

Na uroczystościach w Warszawie spodziewanych jest ok. 40 delegacji zagranicznych, tj. około 250 gości z całego świata (m.in. prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy).

Główne uroczystości z ich udziałem rozpoczną się w południe na placu Piłsudskiego w Warszawie. Zaplanowane są wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Michaela Pence'a.

Następnie szefowie delegacji złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Jak zapowiedział minister Krzysztof Szczerski, na białej szarfie dołączonej do wieńca znajdą się słowa „Pamięć i przestroga”, które są motywem przewodnim uroczystości. – Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych – podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Słowa „Pamięć i przestroga” znajdą się także na ufundowanym przez prezydenta RP dzwonie, który zabrzmi na pl. Piłsudskiego. Symbolicznie uderzą w niego obecni na uroczystościach przywódcy.

Dzwon odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dodatkowo opatrzony inskrypcją „Wieluń 1 IX 1939”. Po uroczystościach w Warszawie dzwon trafi do Wielunia i zawiśnie w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy.

O godz. 17.00 na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda podejmie obiadem szefów zaproszonych delegacji. A wieczorem w Teatrze Wielkim goście wysłuchają koncertu „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego. To jedno z najważniejszych i najdłużej pisanych dzieł wybitnego polskiego kompozytora – na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną – wspólnie wykonają polscy i niemieccy artyści.

Na podst. prezydent.pl