Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się w Gietrzwałdzie dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, "w języku takim, jakim mówią w Polsce". Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta." Na pytanie czego żądasz Matko Boża? padła odpowiedź: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec !" . 

Między wieloma pytaniami jakie zadawały Jej dzieci były i takie „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony”? „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?” – W odpowiedzi dziewczynki usłyszały „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów !”. Od tamtego czasu Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek ciągnących tu ze wszystkich zaborów. Objawienia Maryjne w Gietrzwałdzie są jedynymi takimi w Polsce uznanymi przez Rzym.

Maryja w ten sposób wsparła Polaków podczas Zaborów, pokazała im się w koronie jako Królowa i wezwała naród do pokuty i przemiany życia, a Jej apel przyczynił się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Jest on wciąż aktualny, a tamta nauka o polskości, Maryi Królowej Polski i znaczeniu niepodległości powinna być dla nas drogowskazem.