Współczesne kościoły nie muszą być brzydkie - kościół Ofiarowania Pańskiego w Warszawie

W Polsce i na świecie od 50 lat trwa tendencja do budowania brzydkich kościołów, a przecież czci się w nich Tego, który jest samym pięknem i źródłem wszelkiego piękna. Na szczęście są wyjątki od tej zasady. Jednym z nich jest kościół Ofiarowania Pańskiego w Warszawie.
Kościół usytuowany jest na Natolinie, w południowej części dzielnicy Ursynów, na koronie skarpy kabackiej u zbiegu ulic Stryjeńskich i Belgradzkiej. Wzorowany jest na stylu romańskim. Posiada bryłę zwartą, jest trzynawowy z dominującą nawą główną oraz przybudowaną absydą, nawą boczną, dwiema kaplicami, zachrystią, kruchtą i wieżą – dzwonnicą, która nawiązuje do włoskich wież kościelnych.
Jego budowa zaczęła się oficjalnie w latach 80. ubiegłego wieku, ale w praktyce prace budowlane rozpoczęto w 1993 r. a konsekracja nastąpiło 10 lat później, czyli w 2003 r. Projektantem kościoła był architekt Krzysztof Kasperski.
Projektant stworzył projekt oryginalny, ale nawiązujący do tradycji architektury sakralnej, nie czysto romański, ale obficie korzystający z tego stylu. To właśnie nawiązanie do sprawdzonych wzorów, wypracowanych przez wieki, sprawiło, że kościół Ofiarowania Pańskiego w Warszawie jest czymś, co pięknie wyróżnia się wśród bloków i jest miejscem, gdzie chce się wracać.
Źródło: ofiarowaniepanskie.pl