Biskup Andrzej Czaja Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP pisze do Biskupa Bronisława Dembowskiego:

Do Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski skierowano pytania dotyczące modlitwy przebaczenia Bogu, która zdaniem autora pytania bardzo się upowszechniła w ostatnich piętnastu latach „w wielu wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym” w całej Polsce, w grupach innych ruchów eklezjalnych i klasztorach sióstr zakonnych. W związku z tym, prosiłem dwóch teologów (liturgistę, teologa duchowości) o zaopiniowanie tego typu praktykowania modlitewnego aktu przebaczania Bogu. Po przedłużeniu obydwu opinii na 361 Zebraniu Plenarnym  Konferencji Episkopatu Polski (6.03.2013), zostałem zobligowany do zainteresowania sprawą krajowych moderatorów Odnowy w Duchu Świętym i Ruchu Światło Życie, ustalono, że należy zadbać o dwie rzeczy:

  1. Dokonać wyraźnej korekty treści w nowych wydaniach materiałów formacyjnych
  2. Stosownie pouczyć i zobligować moderatorów i animatorów poszczególnych wspólnot aby już więcej nie praktykowano modlitwy przebaczenia Bogu.

W związku z tym zwróciłem się do Krajowego Moderatora Odnowy w Duchu Świętym z prośbą o wnikliwe zapoznanie się z przesłanymi mu materiałami i o uwrażliwienie na niestosowność modlitwy przebaczenia Bogu odpowiedzialnych za formację i redakcję materiałów formacyjnych w Odnowie oraz podjęcie stosownych kroków celem realizacji obydwu zadań wskazanych wyżej. księdza Biskupa bardzo zaś proszę o wsparcie Krajowego Moderatora w tych działaniach. [1]

Z przykrością muszę stwierdzić, że formy  tego typu modlitwy dalej są praktykowane. Dodatkowo mogę dodać od siebie, że w niektórych środowiskach charyzmatycznych zakazy są wręcz ignorowane.

 

[1] Pismo Biskupa Andrzeja Czaja Przewodniczącego Komisji Nauki Wiary KEP do Biskupa Bronisława Dembowskiego z roku 2013

 

Powyższy tekst jest fragmentem książki Piotra Nowaka pt. "Jaka odnowa w Kościele".

Książka do nabycia tutaj