Umowa będzie obowiązywać od kwietnia 2020 roku. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.

Klaipėdos nafta” doceniło doświadczenie jakie ma Grupa PGNiG w operacjach i sprzedaży LNG małej skali z Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i z naszych wytwórni LNG w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim” – powiedział cytowany w komunikacie Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG. Zaznaczył, że dzięki użytkowaniu nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG na Litwie, PGNiG zyska również lepszy dostęp do rynku LNG małej skali w krajach nadbałtyckich oraz zwiększy konkurencyjność swojej oferty dla odbiorców z obszaru północno-wschodniej Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. „Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw jest to, że PGNiG będzie samodzielnie decydował od kogo kupi i sprowadzi LNG do nabrzeżnej stacji odbiorczej na Litwie” – podkreślił Woźniak.

Według dyrektora generalnego „Klaipėdos nafta” Dariusa Šilenskisa, dzięki umowie kłajpedzka spółka będzie miała zapewniony stały przypływ dochodów z tego obszaru działalności.

Pozyskanie strategicznego partnera stworzy efekt synergii z korzyścią dla stacji przeładunkowej LNG, której operatorem jest „Klaipėdos nafta”. Rozwój rynku małego LNG w krajach bałtyckich i w Polsce daje wiele nowych możliwości zwiększenia dostępności dostaw energii dla przedsiębiorstw w całym regionie. Zapewni także więcej możliwości dywersyfikacji dostaw dla obiektów przemysłowych i osiedli oddalonych od gazociągów, a także dla transportu drogowego i morskiego” – powiedział cytowany w komunikacie Darius Šilenskis.

Nabrzeżna stacja odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie wyposażona jest w pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2 250 ton) LNG. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie.