Piotr Plebaniak jest autorem bestselera „36 FORTELI. CHIŃSKA SZTUKA PODSTĘPU, UKŁADANIA PLANÓW I SKUTECZNEGO DZIAŁANIA”. Na dniach ma się ukazać kolejny nakład. Na co dzień mieszka i pracuje na Tajwanie, robi doktorat na Wydziale Historiografii w Chinese Culture University w Tajpej na Tajwanie. Jest socjologiem.

Miłośnik aforyzmów Stanisława Jerzego Leca, który między innymi napisał, że są głębie do których trzeba się wspiąć.

Jak możemy przeczytać w opisie jego najnowszej książki „Drogi wędrownych doradców”:

Bada wzajemny wpływ postrzegania świata i sztuki wojennej w starożytnej Grecji i cywilizacji konfucjańskiej (chińskiej) oraz ich oddziaływania na współczesną mentalność, sposób zarządzania konfliktami i wzorce toczenia wojen rozwijane w obu tych regionach.”

oraz

Zawodowo zajmuje się – zależnie od dyktanda chwili – prewencją, deeskalacją lub wszysnaniem awantur. Prywatnie miłośnik długodystansowych podróży motocyklowych i porządnej kiełbasy, wypieczonej nad ogniskiem gdzieś hen, na końcu nieuczęszczanej drogi.”

W wywiadzie ze mną opowiada o różnicach w kodach kulturowych Wschodu i Zachodu, o tym jak ukształtowała się filozofia chińska oraz tamten sposób rządzenia i prowadzenia wojen. Jak wygląda strategia Chin w walce z Zachodem zarówno w sferze gospodarczej jak i militarnej.

Jest też o kuchni azjatyckiej i dlaczego Azjatom smakuje polska kuchnia.

Skąd się wzięła koncepcja 36 forteli i co cyfra 36 oznacza z kulturze chińskiej.

Na te i na wiele innych bardzo ciekawych tematów rozmawiałem z panem Piotrem Plebaniakiem.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia i wysłuchania wywiadu.