Jak powiedział dla PAP Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, sytuacja polityczna w regionie może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo przebywających tam osób. Rekomenduje się unikanie zgromadzeń publicznych, omijanie m.in. jednostek administracyjnych, nie opuszczać kurortów turystycznych.

MSZ w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie zaleca unikanie podróży do Iranu, „które nie są konieczne”, w tym turystycznych. Odradza też wszelkie podróże do irańskich prowincji Sistan i Beludżystan, a także do części prowincji Kerman na wschód od stolicy regionu.

Iran jest państwem zagrożonym terroryzmem. Celem ataków mogą być przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego oraz atrakcje turystyczne” – czytamy na stronie polskiego MSZ.

Resort zaleca także unikanie podróży do innych państw regionu, między innymi do Iraku, Jordanii, Libanu oraz Izraela – szczególnie do Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących.

Liewskie MSZ zaleca zachować szczególną ostrożność dla udających się do Kataru, Kuwejtu, Bahrajnu, Omanu, Arabii Saudyskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Resort w komunikacie na swojej stronie internetowej podkreśla, że zabójstwo irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w Bagdadzie, zwiększyło napięcie w całym regionie i z tego powodu możliwe są ataki terrorystyczne.


Zaś do Iraku i Iranu resort odradza wszelkie podróże.

Na podst. RP, PAP, inf. wł.