Dane statystyczne

Wiele osób interesuje to, gdzie dostaną darmowe spiny, bonusy za wpłatę, mogą skorzystać z nowych promocji. Niestety z każdym rokiem nie tylko rośnie ilość graczy, lecz i osób, które stają się uzależnione od hazardu, mają problemy natury emocjonalnej czy finansowej. Już w 2015 roku przeprowadzono badanie, które wykazało, że ponad 15% wszystkich osób uprawiających hazard należy do grupy narażonych na uzależnienie od gry na pieniądze. Z kolei z każdym rokiem rośnie liczba osób, które zgłaszają się do specjalistów po pomoc. Kiedyś były to sporadyczne przypadki, dziś leczone osoby liczone są w setkach czy kilku tysiącach rocznie. 

 

Znaczenie hazardu

Hazard to obecnie jedna z popularniejszych w naszym kraju form rozrywki. Za jego pomocą stymulowana jest nasza wyobraźnia, jak i zwiększa się u nas poziom adrenaliny. Zdaniem psychologów jednym z zagrożeń jest to, że hazard stwarza iluzję łatwych i szybkich wygranych. Coraz więcej osób nie jest w stanie podejść realnie do gier hazardowych czy zakładów sportowych. W wyniku tego ekscytacja grą i myśl o wygranej przesłaniają prawdziwy obraz gry. Takie osoby stopniowo nie są w stanie ograniczyć czasu na grę, jak i również przestają być świadomi małego prawdopodobieństwa częstych wygranych. 

 

Oczywiście spojrzenie psychologów na hazard nie jest jedynie negatywne, choć dostrzegają oni spore zagrożenia, jakie ze sobą niesie. W szczególności dostrzegają oni u graczy pojawienie się syndromu odegrania się na kasynie czy bukmacherze. W przypadku bowiem przegranej wiele osób nie myśli zbyt racjonalnie, przez co w ich głowach pojawia się tylko pomysł na zniwelowanie strat oraz zakończenie gry na plusie. Niestety często takie rozumowanie kompletnie się nie sprawdza, co doprowadza do długów i uzależnienia. 

 

Uzależnienie od hazardu

​​​​​​​Zdaniem specjalistów największym problemem związanym z hazardem jest uzależnienie, które dotyka coraz więcej graczy. Osoby z ewidentnymi kłopotami w hazardzie zaczynają myśleć jedynie o samej grze, która napędza ich cykl dnia. W wielu przypadkach u nałogowych hazardzistów pojawiają się kłopoty finansowe, pogorszone są relacje z bliskimi, jak i również takie osoby zaczynają mieć problemy w sferze zawodowej. Do tego dochodzą oczywiście wahania nastroju, myśli samobójcze. Uzależnieniu od hazardu towarzyszyć może alkohol lub inne używki. 

 

​​​​​​​Pomoc specjalistów

Coraz częściej na całe szczęście można znaleźć informacje o pomocy psychologów. Na stronach polskich bukmacherów obowiązkowo muszą się znaleźć wpisy o zgubnych skutkach hazardu, jak i również podane muszą zostać strony, gdzie można otrzymać fachową pomoc. To właśnie na takich stronach czy w podanych ośrodkach czekają psycholodzy i specjaliści od spraw uzależnień. Każdy taki terapeuta od uzależnień będzie w stanie pomóc pacjentowi w ocenie skali problemu, jak i również przygotowaniu planu leczenia. Można zatem wykorzystać do tego zarówno leczenie prywatywne, w zamkniętym ośrodku, jak i terapię indywidualną, grupową. Być może niektórym pacjentom potrzebne będzie także wsparcie farmakologiczne. 

 

Wielu psychologów nie widzi aż tak dużego zagrożenia w hazardzie, jednak dostrzega to, że wciąż mało się mówi o problemach z nim związanych. Ich zdaniem potrzebna jest większa edukacja społeczeństwa, jak i zwiększone środki na walkę z uzależnieniem.