Jeszcze w ubiegłym tygodniu odbywały się mniejsze (do 50 osób) spotkania z wyborcami. W piątek, 13 marca, europoseł Waldemar Tomaszewski spotkał się z mieszkańcami Dajnowy oraz Koleśnik. Przedstawił najważniejsze prace i zadania wykonane przez struktury i przedstawicieli Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin na różnych szczeblach władzy. Odpowiedział na nurtujące mieszkańców pytania oraz wysłuchał ich propozycji i oczekiwań. Wraz z towarzyszącym mu merem rejonu solecznickiego Zdzisławem Palewiczem wziął udział w Drodze Krzyżowej oraz Mszy Świętej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koleśnikach.
Portal L24.lt poprosił Waldemara Tomaszewskiego o ocenę i skomentowanie zaistniałej sytuacji w związku z ogłoszeniem kwarantanny na Litwie.
 
– Jeszcze w poniedziałek. 9 marca, na spotkaniu z kierownictwem samorządów i starostami gmin Wileńszczyzny omówiliśmy zaistniałą sytuację, dlatego została przyjęta decyzja o odwołaniu wszystkich większych imprez powyżej 50 osób, w tym Kaziuczka Niemenczyńskiego. Były to jedne z pierwszych takich decyzji na Litwie. Dzisiaj konieczne są jeszcze większe ograniczenia, tak więc odwołujemy dzisiejsze spotkania z mieszkańcami w Turgielach i Kamionce, jutrzejsze spotkania w Rudominie i Jaszunach oraz wszystkie pozostałe w ciągu co najmniej kilku tygodni. Jak najbardziej popieramy wszystkie niezbędne decyzje rządu, ministrów, samorządów, ale też aktywnie uczestniczymy w ich przyjęciu i realizacji – powiedział lider AWPL-ZChR.
Europoseł wezwał do przestrzegania wszelkich zaleceń instytucji państwowych i samorządowych. Apelował również o solidarność wspólnotową i rodzinną.
– Najbardziej zagrożone wirusem są osoby starsze oraz zmagające się z chorobami przewlekłymi. Dlatego osoby młodsze, o mocniejszym zdrowiu, powinny pomóc sąsiadom, członkom swych rodzin w niezbędnych zakupach artykułów spożywczych, leków, środków higieny itd. Bądźmy solidarni i miłosierni – zaapelował europoseł.
 
– Zachowajmy spokój i Wiarę, że Opatrzność na pewno ochroni Lud Boży. Natomiast dzisiejszy stan kwarantanny wykorzystajmy również do bardziej godnego przygotowania się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, do wzmocnienia więzi rodzinnych, do zmniejszenia tempa życia tak bardzo szkodzącego relacjom międzyludzkim. Niech w tym okresie Wielkiego Postu jeszcze bardziej wzmocni się instytucja wielopokoleniowego kościoła domowego – zachęcał Waldemar Tomaszewski.