Wynajem długoterminowy vs leasing – porównanie kosztów

Wynajem długoterminowy jest formą leasingu długoterminowego, która od standardowego leasingu różni się tym, że przedsiębiorca nie musi uiszczać wpłaty własnej, ani nie jest zobowiązany do późniejszego wykupu samochodu. 

Jego koszty są zależne od klasy auta i dodatkowego wyposażenia, jakie posiada pojazd. Miesięczne, stałe opłaty abonamentowe za najem długoterminowy są o wiele niższe niż ma to miejsce w przypadku leasingu, o czym można się przekonać, sprawdzając chociażby ofertę carfree.pl. Wynika to z kilku kluczowych aspektów:

  • od wynajmującego pojazd na długi okres nie wymaga się najczęściej wpłaty własnej;

  • wynajmujący nie ponosi kosztów napraw czy przeglądów pojazdu;

  • ubezpieczenie jest wliczone w cenę wynajmu długoterminowego.

Dla porównania, w przypadku leasingu samochodu:

  • od leasingobiorcy wymagana jest wstępna wpłata własna, potwierdzona zdolność kredytowa, jak również dopełnienie wielu dodatkowych formalności;

  • leasingobiorca płaci comiesięczną ratę, a gdy okres umowy minie, musi posiadać środki na wykupienie auta.

Jak więc widać, pod względem kosztowym, wynajem długoterminowy jest o wiele bardziej atrakcyjny niż leasing. Istnieje tylko jeden wyjątek. Decydując się na wynajem długoterminowy, należy pamiętać również o tym, że w umowie z pewnością znajdzie się limit przejechanych kilometrów, po przekroczeniu których konieczne będzie uiszczenie dopłaty. Jeśli zapotrzebowania firmy w znacznym stopniu je przewyższają, lepiej będzie zdecydować się na leasing.

Wynajem długoterminowy – dla kogo?

Wynajem długoterminowy sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców, którzy z różnych względów nie mogą liczyć na otrzymanie kredytu bankowego na zakup pojazdu i których nie stać na leasing, ale zależy im na posiadaniu prestiżowego samochodu firmowego. 

To rozwiązanie przypadnie do gustu również tym, którzy nie lubią zbędnych formalności oraz opieki nad pojazdem, w postaci zajmowania się jego awariami, naprawami czy przeglądami. Wypożyczalnia samochodów, oferująca wynajem długoterminowy, gwarantuje bowiem auto zastępcze. 

Kolejną grupą osób, którym długoterminowy najem pojazdów jest dedykowany, są przedsiębiorcy ceniący sobie możliwość częstego zmieniania samochodów, bez konieczności zajmowania się zbywaniem poprzedniego auta.

Wynajem długoterminowy – zalety

Korzystanie z długoterminowego wynajmu samochodów ma wiele zalet, które doceniają przedsiębiorcy w całym kraju i na świecie. Oto najważniejsze z nich:

  • możliwość uzupełniania firmowej floty samochodowej, bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych;

  • wpływ na wizerunek firmy i podniesienie jej prestiżu w oczach klientów i kontrahentów, dzięki użytkowaniu pojazdów klasy premium;

  • niskie koszty abonamentowe i brak wpłaty własnej oraz brak konieczności wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy (jeśli jednak przedsiębiorca chce, istnieje możliwość wykupu auta);

  • brak zmartwień z ewentualnymi awariami, naprawami i przeglądami pojazdu, a także szukaniem nowego nabywcy.

Wynajem długoterminowy to rozwiązanie coraz bardziej popularne w Polsce i bardzo komfortowe dla przedsiębiorców. Warto zainteresować się nim szerzej jeszcze dziś, sprawdzając ofertę na carfree.com.pl.