Nie czas dyskutować o tym, czy taki zakaz jest dopuszczalny prawnie i moralnie, choć trzeba będzie pewnie do tego we właściwym czasie wrócić. Dziś należy skoncentrować się na realiach. Jeśli lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia nie mogą komentować sytuacji, to trzeba utworzyć stosowny kanał poufnego a nawet anonimowego zgłaszania nieprawidłowości i braków. Inaczej skąd rządzący mają się o tym dowiedzieć?
Posłowie w związku z kwarantanną nie będą mieć w najbliższym czasie chyba za dużo pracy, celowe byłoby zatem,  gdyby zajęli się przyjmowaniem i przekazywaniem takich sygnałów. Także po to, by na podstawie informacji o problemach działania systemu w kryzysie, przygotować projekty ustaw naprawdę reformujących ochronę zdrowia.


Apelujemy o podjęcie takiej aktywności przez parlamentarzystów. Pomóżcie lekarzom chociaż w ten sposób. Przekażcie informację, gdzie i jak mogą zgłaszać swe uwagi, problemy, skoro nie wolno im czynić tego publicznie. A reforma systemu powinna być naprawdę głęboka. Powtórzmy po raz kolejny.  Jak już wyjdziemy z obecnego kryzysu, trzeba wrócić do postulatów obecnie rządzącej ekipy sprzed 2015 roku: NFZ musi zostać zlikwidowany. To układ kompletnie niewydolny i jak widać przez pryzmat ostatnich pięciu lat nawet nie bardzo nadający się do naprawiania.

Ryszard Skotniczny
Pełnomocnik Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin na Podkarpaciu