Prezydent Gitanas Nausėda powiedział w piątek, że teraz są sprzyjające warunki do dyskusji o banku państwowym, bo „do tej pory był pomysł i trudno było wybrać, na jakiej bazie mógłby powstać ten bank państwowy – czy należy go utworzyć od podstaw, czy kupić akcje istniejącego banku”.
 
„Widząc dziś cały pakiet bodźców gospodarczych, pojawienie się funduszu wsparcia biznesu, aktywniejszą działalność „Invegi”, myślę, że po kryzysie nie powinno to wszystko zakończyć się. To powinno być podstawą do utworzenia banku państwowego. Niezależnie od tego, czy nazwiemy go bankiem, czy funduszem rozwoju, najważniejsze jest to, czy ten bank lub fundusz przyczyni się do konkurencyjności litewskiej gospodarki i wytyczy niezbędne ścieżki na przyszłość” – powiedział w piątek Gitanas Nausėda na konferencji prasowej przy Pałacu Prezydenckim. Prezydent ma nadzieję na osiągnięcie konsensusu, ponieważ, jak powiedział, omawiał już ten pomysł z premierem.
 
Potrzebę powołania banku państwowego jeszcze w zeszłym roku akcentowała Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. AWPL-ZChR zaproponowała utworzenie państwowego banku, który, według niej, ma zwiększyć konkurencję w krajowym sektorze bankowym. Bazą banku w terenie mają być oddziały państwowej Poczty Litewskiej.
 
„Podstawowym argumentem, dlaczego powinien powstać komercyjny bank Litwy, jest brak konkurencji dla istniejących banków i katastroficznie malejąca sieć oddziałów bankowych na Litwie. Przez to cierpią nasi mieszkańcy, którzy nie tylko marnują swój czas i zdrowie w długich kolejkach, ale też są zmuszeni za różne usługi bankowe ponosić wysokie koszty – rocznie jest to co najmniej wydatek rzędu 30-40 euro na jedną osobę, podczas gdy w innych państwach podobne usługi są często bezpłatne. W tym właśnie jest wsparcie dla każdego człowieka, w tym i dla emerytów” – przekonywał przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski na konferencji prasowej w Sejmie w październiku ub. r. oraz przedstawił tablicę porównawczą kosztorysów usług bankowych niektórych banków europejskich.
 
Według lidera AWPL-ZChR, utworzenie banku państwowego ma także zatrzymać spowolnienie gospodarki. Np. w Niemczech w takich sytuacjach praktykowane jest pobudzanie gospodarki właśnie przy pomocy własnych komercyjnych banków. „Aby móc skutecznie reagować na wyzwania kryzysu konieczne jest posiadanie własnego państwowego banku komercyjnego” – podkreślał Tomaszewski.