- Konwencja Stambulska to „koń trojański” – na zewnątrz wydaje się, że to jest podarunek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a w rzeczywistości (…) wprowadza się do naszego systemu prawnego rozwiązania, ideologie, które są sprzeczne z naszą tradycją i przede wszystkim z naszym porządkiem konstytucyjnym - ocenił Romanowski. Jego zdaniem, ochrona ofiar przemocy domowej nie może iść w parze z zaprzeczaniem wartości chrześcijańskich.


– Konwencja stambulska w swych celach stricte prawnych jest jak najbardziej akceptowalna i godna pochwały, bo ona mówi o konieczności przeciwstawiania się, zwalczania przemocy – w szczególności wobec kobiet i najsłabszych – i przemocy domowej. Tutaj w stu procentach oczywiście jest zgoda, ale – i to jest właśnie ten bardzo istotny problem – Konwencja zawiera bardzo szkodliwe postulaty w warstwie aksjologicznej, ideologicznej. Jest w rzeczywistości manifestem o charakterze neomarksistowskim - komentował wiceszef resortu sprawiedliwości. Jak dodał, konwencja stambulska "z punktu widzenia efektywności fałszywie diagnozuje przyczynę przemocy”.


– Mówi o źródłach, uwarunkowaniach związanych z tzw. płcią społeczno-kulturową, czyli kluczowe pojęcie dla ideologii gender, które naszym zdaniem jest fałszem – nie ma czegoś takiego jak płeć społeczno-kulturowa, a tym bardziej nie jest ona źródłem przemocy, ponieważ źródłem przemocy, przemocy domowej jest alkohol, narkotyki, hazard, różnego rodzaju uzależnienia, więc tutaj tkwi problem - zwrócił uwagę polityk.
Romanowski przedstawił również założenia ustawy anyprzemocowej, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda. Przypomnijmy, że nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw pozwoli na m.in. natychmiastowe usunięcie sprawcy przemocy domowej z mieszkania. Nowe przepisy zakładają zapewnienie szybkiego postępowania oraz wprowadzenie natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy domowej. Nakaz opuszczenia mieszkania będzie od teraz egzekwowany przez policję lub żandarmerię, która będzie mogła użyć środków przymusu. Funkcjonariusze na stwierdzenie sprawcy, iż nie ma gdzie się udać po eksmisji, mają wskazać placówki zapewniające miejsca noclegowe. Zaproponują również miejsca, gdzie można rozpocząć leczenie od uzależnień. Ustawa wprowadza również ewentualny zakaz zbliżania się sprawcy do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.


– Nasze rozwiązania krajowe, szczególnie teraz po uchwaleniu ustawy, która wprowadza natychmiastowy nakaz policyjny, są bardzo dobre. Myślę, że nakaz policyjny sytuuje Polskę w grupie kilkunastu krajów, gdzie te rozwiązania są naprawdę na najwyższym poziomie i to są realne działania. (…) Ta Konwencja powinna być wypowiedziana, bo nie jest z punktu widzenia prawnego niezbędna czy potrzebna, bo nasze rozwiązania krajowe niejednokrotnie proponują wyższy standard ochrony – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości na antenie Radia Maryja.
Niedawno przeciwko ratyfikacji podpisanej w Stambule „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” opowiedziały się między innymi parlamenty Węgier i Słowacji. Wcześniej o odrzucenie konwencji apelowali podczas wspólnego spotkania w Bratysławie biskupi krajów Europy Środkowej argumentując, że umowa narzuca decyzje sprzeczne z tradycją krajów regionu. W imieniu Polski konwencję stambulską ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski w kwietniu 2015 r., na krótko przed wyborami prezydenckimi.
Obywatele przywiązani do konserwatywnych wartości musieli czekać kilka lat na podjęcie kroków zmierzających do wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Póki co, pojawiły się zapowiedzi ze strony  ministerstwa sprawiedliwości. To już coś, ale za deklaracjami powinny iść konkretne działania. Dlatego osoby i środowiska, którym zależy na przestrzeganiu prawa naturalnego, wystosowały internetową petycję skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego.


- Musimy dziś dopominać się rozwiązań, które uznają na nowo godność osoby, tworzenie więzi małżeńskich, rodzinnych i wspólnotowych pomiędzy kobietami i mężczyznami za wpisane w naturalny porządek życia człowieka, a nie główną przyczynę dyskryminacji i przemocy wobec kobiet. Potrzebujemy działań, które za fundament ładu społecznego przyjmą troskę o dobrostan całych rodzin i dobro całej wspólnoty wyrażającej się w zrozumieniu, życzliwości i chęci niesienia wzajemnej pomocy, a nie wykorzenianiu tradycji, z której nasza wspólnota wyrasta - czytamy w uzasadnieniu petycji przygotowanej przez społeczność CitizenGO.


Link do petycji: do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej:
https://citizengo.org/pl/fm/179515-wypowiedzmy-konwencje-stambulska

PZ
Źródło: radiomaryja.pl, tvp.info, CitizenGO