Metropolita poznański wydał specjalny dekret "dotyczący duszpasterstwa po zniesieniu limitów uczestników liturgii". Hierarcha zwraca uwagę w opublikowanym dokumencie, że od soboty, 30 maja, przestaje obowiązywać limit uczestników zgromadzeń liturgicznych, ale wciąż obowiązkowe pozostaje zakrywanie twarzy i zachowanie dystansu.


- Do niedzieli, 31 maja, obowiązuje ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej udzielona wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz pozostałym wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Poznańskiej. Od niedzieli 7 czerwca obowiązywać będzie już tylko dyspensa dla: osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem. Zachęcam usilnie wiernych do udziału w Mszach Świętych oraz do korzystania z sakramentu pokuty - czytamy w dekrecie abpa Gądeckiego.


To jednak nie koniec decyzji podjętych przez metropolitę poznańskiego. Arcybiskup poinformował też o wydłużeniu do 14 września czasu Komunii wielkanocnej, a także o możliwości odwiedzenia chorych przez duchownych. Z kolei bierzmowania, które miały się odbyć wiosną, mogą być organizowane latem lub jesienią. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Bożego Ciała, hierarcha ogłosił, że w tym roku nie będą się odbywać procesje ulicami parafii, a jedynie wokół kościołów.


- Z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią zaleca się, by odbyło się kilka procesji. W najbliższym czasie zostanie również opublikowany komunikat dotyczący szczegółów organizacji pielgrzymek – brzmi komunikat metropolity poznańskiego.  
Abp Gądecki wystosował również zachętę do osób duchownych, aby wraz z wiernymi spisali lub nagrali "świadectwa czasu epidemii", a więc "świadectwa z przeżywania minionego czasu". Chodzi o podzielenie się z innymi, jak trwająca epidemia wpłynęła na wiarę konkretnego człowieka.
Archidiecezja Poznańska nie jest jedynym miejscem, w którym hierarchowie postanowili zrezygnować z przedłużenia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Zdecydowali się na to po ogłoszeniu decyzji rządu o zniesieniu limitu wiernych mogących wziąć udział w kościelnych liturgiach i nabożeństwach. Została ona podjęta w ramach IV etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.
- Zgodnie z pierwszym przykazaniem kościelnym każdy wierny powinien w niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej. Zważywszy na fakt, że w okresie przygotowań do świąt Wielkanocnych były utrudnienia w korzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania, w sposób szczególny zachęcam do jak najszybszego przystąpienia do spowiedzi świętej – czytamy w dekrecie biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby. Podobnie postanowił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.


- Podjęto decyzję o stopniowym powrocie do normalności, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. W sferze gospodarczej powrót do normalności to otwarte galerie, zakłady usługowe, restauracje, dla katolika to możliwość bezpośredniego uczestnictwa w niedzielnej mszy św. W kościołach zachowamy konieczność noszenia maseczek, bezpieczną odległość, dezynfekcję ławek, tak aby eliminować wszelkie niebezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Adam Jaszcz rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. O zniesieniu dyspensy poinformował również abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Jak jednak zaznaczył, decyzja nie dotyczy pewnej grupy wiernych.  


- W obecnej sytuacji utrzymuje się dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych, którzy z uzasadnionej racji nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, zachęcam do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych bądź internetowych oraz do stosowania praktyki Komunii św. duchowej – poinformował hierarcha.


Dekret odwołujący dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wydał również biskup płocki Piotr Libera. Również w tym przypadku decyzja nie dotyczy osób w podeszłym wieku, wykazujących objawy infekcji, a także wszystkich, którzy czują obawę przez zarażeniem.

PZ
Źródło: epoznan.pl, wp.pl, ciechanowinaczej.pl