„Ardente” oznacza właściwie „Gorejące”, na co zwrócono uwagę w dyskusji po projekcji w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” – niemniej, tłumaczenie tytułu wpisuje się w poetykę czerwcowych nabożeństw ku czci Serca Pana Jezusa Chrystusa. Dlaczego ten film jest tak istotny?

Jest to fabularyzowany dokument, Andresa Garrigo i Antonia Quadri, osnuty na historii rodzinnej. Główna bohaterka jest pisarką, która przeżywa kryzys twórczy. Wydawca stawia jej termin i zadanie: ma znaleźć prawdę na temat objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque. Poszukując materiałów, pisarka trafia na ludzi, którzy doświadczają łaski przebaczenia w rodzinach czy środowiskach pracy. Odkrywa historię własnej rodziny, związanej tak bardzo z Najświętszym Sercem Jezusowym. Jest delikatnie prowadzona, czego sens odczytuje powoli.

Fragmenty dokumentalne filmu wskazują na źródła kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa Chrystusa, a także, wykazują problemy oraz identyfikują przeciwników tego kultu. Dowiadujemy się o politykach, którzy oddali swoje życie, poświęciwszy siebie i kraje Bogu. Poznajemy rytuał poświęcenia rodziny Najświętszemu Sercu Jezusowemu i jego owoce w konkretnych wspólnotach. Można wyliczać dalej…

Gra aktorska przeplatana z dokumentacją tworzy klimat rodzinnej historii, przystępnej w odbiorze, a nawet – wzruszającej.

Warto zobaczyć ten film, zostanie wyświetlony min. 20 czerwca br. o godzinie 18 w Warszawie, we wspomnianym  Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” – gdzie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca i teolog duchowości. Ze względu na obostrzenia, na sali może być połowa widowni, dlatego zaproszone są te osoby, które jeszcze tego filmu nie oglądały.  Miejmy nadzieję, że katolickie projekcje powrócą do kin.


Aleksandra Pietkiewicz

Źródło: https://dobremiejsce.org/