W sobotę Peter Seewald przedstawił Benedyktowi swoją biografię „Benedykt XVI – życie”, która ukazała się na początku maja. Po spotkaniu powiedział, że Papież Senior wykazał się optymizmem pomimo choroby wirusowej i zapowiedział, że jeśli tylko powróci do sił, zapewne powróci też do pisania. „Jego myśl i pamięć są sprawne, lecz w tej chwili jego głos jest ledwie słyszalny” – dodał.

Zaznaczył, że Joseph Ratzinger napisał już swój testament duchowy, w którym wyraził życzenie, by zostać pochowanym w miejscu, gdzie po śmierci złożono ciało św. Jana Pawła II w Grotach Watykańskich, ponieważ odczuwa głęboką wspólnotę ze swoim poprzednikiem. Wcześniej Seewald opublikował kilka długich wywiadów z Josephem Ratzingerem/Benedyktem XVI w formie książkowej.

Watykańskie biuro prasowe komentując te doniesienia w nocie prasowej, powołało się na informacje przekazane przez osobistego sekretarza Benedykta XVI arcybiskupa Georga Gaensweina. Jak podkreślono, papież senior wychodzi z "ostrej fazy bolesnej choroby", która "nie jest ciężka".

Od swego ustąpienia w 2013 roku Benedykt XVI mieszka w rezydencji w Ogrodach Watykańskich.