„Aby pokój mógł zakwitnąć wszyscy muszą złożyć broń, zwłaszcza najpotężniejszą i najbardziej destrukcyjną broń nuklearną, która może sparaliżować i zniszczyć miasta i całe kraje” – napisał papież Franciszek w 75. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę.

Słowa szczególnych pozdrowień Franciszek skierował do osób, które ocalały po wybuchu amerykańskich bomb zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki w sierpniu 1945 roku.

Papież przywołał w liście swoje słowa, jakie wypowiedział podczas wizyty w miejscu pamięci w Hiroszimie 24 listopada 2019 roku o tym, że „niemoralne jest zarówno użycie energii atomowej dla celów wojennych, jak i posiadanie broni nuklearnej”.

“Niech profetyczne głosy ocalałych z Hiroszimy i Nagasaki dalej służą jako ostrzeżenie dla nas i dla przyszłych pokoleń„ – napisał Franciszek.

W Nagasaki odbędą się w dzisiaj uroczystości związane z rocznicą zrzucenia na to miasto bomby atomowej.

Bomba plutonowa ”Fat Man„, która spadła na Nagasaki miała spaść początkowo na Kokura, jednak zbyt duża pokrywa chmur spowodowała zmianę obiektu ataku.

Pogoda nad tym miastem była lepsza, jednak bomba nie została zrzucona precyzyjnie. Również tu zastano chmury i ostatecznie wybuchła ona ok. 3 km od planowanego celu, nad dzielnicą Urakami, w której znajdowała się między innymi katolicka katedra. Bomba wybuchła o 11:02 czasu lokalnego. Miasto zostało całkowicie zniszczone w promieniu ok. 1,6 km od miejsca wybuchu. Podaje się informację, że eksplozja bomby ”Fat Man„ zabiła 40–70 tys. osób (do końca roku 1945 zmarło 70 tys. ludzi), w tym nieznaną liczbę uchodźców z Hiroszimy.