Branża filmowa wlewa tęczową propagandę nawet najmłodszym widzom. Bohaterka serialu Disney Channel, Luz, jest „zwyczajną” nastolatką, która odbywa podróż do innego świata, aby stać się czarownicą. Na początku 14-latka wykazywała zainteresowanie męskimi postaciami, jednak w odcinkach “Enchanting Grom Fright” i “Wing It Like Witches”, Luz „testuje” relację z kobietą – Amity. Okazuje się również, że Amity miała zamiar zaprosić Luz na ichnią wersję studniówki – Grom.

Scenę wspólnego studniówkowego tańca Luz i Amity udostępnił na Twitterze były kierownik animacji w „The Owl House” Spencer Wan. Jak przyznał, po raz pierwszy zrobił „coś queerowego”.

Serial stworzyła Dana Terrace. Kobieta potwierdziła na Twitterze, że rzeczywiście wątek ten miał sportretować związek LGBT. Jak dodała, jest to schemat, który nie zawsze był mile widziany przez niektórych liderów Disneya w produkcjach wytwórni.

- Podczas rozwoju produkcji byłam bardzo otwarta, jeśli chodzi o mój zamiar umieszczenia queerowych dzieci w głównej obsadzie. Jestem strasznym kłamcą, więc wniknięcie do środka byłoby trudne – napisała Terrace.

- Kiedy otrzymaliśmy zielone światło, niektórzy liderzy Disneya powiedzieli mi, że nie mogę przedstawiać na kanale żadnej formy relacji bi- lub homoseksualnej – dodała.

Terrace zaznaczyła, że historia opiera się na jej własnych doświadczeniach. Dodała również, że otrzymała jednak wsparcie od szefów Disneya. - Jestem bi, chcę napisać postać bi, do cholery! – dodała. - Na szczęście mój upór bardzo się opłacił i teraz mam duże wsparcie ze strony obecnego kierownictwa Disneya – przyznała.

Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy w produkcji Disneya pojawia się wątek LGBT. Do tej pory jednak tęczowe postaci były jedynie drugoplanowe lub epizodyczne. W tegorocznej produkcji „Naprzód” (Onward) postać oficer Spector, jest lesbijką. Co więcej, program „Andi Mack” był pierwszym na Disney Channel, w którym postać „odkryła”, że jest gejem. Wytwórnia Pixar, która od 2006 roku należy do The Walt Disney Company, w maju stworzyła krótki film „Out”, w którym główny bohater był homoseksualistą.