Transmisję z wydarzenia można śledzić na stronie prezydent.pl.

– Dzisiaj „Balladyna" Juliusza Słowackiego jest czytana przez artystów tutaj, w Ogrodzie Saskim, ale też w wielu różnych miejscach przez dzieci, dorosłych, rodziców, babcie, dziadków, przez nauczycieli czy polityków – mówił prezydent, inaugurując tegoroczną edycję akcji. Podkreślił, że „Balladyna" jest głęboko zakorzeniona w naszej polskiej historii i mentalności. Wskazał, że jest w niej wiele treści uniwersalnych, które budują postawy i uczą, bo Słowacki potrafił wytykać Polakom ich przywary, wspominając wszystko to, co kiedyś doprowadziło do upadku Rzeczypospolitej.

– To literatura, która jest elementem naszej tożsamości, naszej polskiej kultury i polskiej duszy. To także i lektura szkolna, więc to narodowe czytanie przyda się również młodzieży – podkreślił prezydent.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że utwór Słowackiego należy do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. – I choć z pewnością nawiązuje do utworów Williama Szekspira takich, jak „Makbet", „Sen nocy letniej" czy „Król Lear", to jest zupełnie oryginalna i to głównie za sprawą żywej akcji, interesujących bohaterów, jak tytułowa Balladyna i jej siostra Alina, Goplana, Kirkor czy Skierka, ale też polskiej, słowiańskiej scenerii – zwróciła uwagę Kornhauser-Duda.

– Trzeba powiedzieć, że „Balladyna" to także utwór historiozoficzny, opowiadający o regułach rządzących dziejami, o tragedii narodu. Występuje w niej wygnany prawowity władca, a także król uzurpator, który sprawuje krwawe rządy i gnębi swój lub. Występuje w niej także krytyka władzy autorytarnej i tak właśnie „Balladynę" czytała carska cenzura, która wpisała „Balladynę" na listę dzieł zakazanych, ale występują tu również elementy groteski, utwór skrzy się żartem, humorem i ironią – wskazała Pierwsza Dama.

„Balladyna" czytana w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie tak licznej obsady nie miała nigdy w historii w każdym z pięciu aktów dzieła Juliusza Słowackiego pojawił się inny skład aktorów. Łącznie ponad 60 nazwisk m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.

Wzorem lat ubiegłych Narodowe Czytanie odbędzie się, albo już się odbyło, w największych polskich miastach, licznych miejscowościach, a także za granicą.

W Wilnie Narodowe Czytanie odbyło się 3 września w Klubie Pisarzy. Była to już IV odsłona tego wydarzenia w mieście nad Wilią. W tym roku  jego organizatorzy, m.in.Instytut Polski w Wilnie, postanowili podzielić się doświadczeniem z litewskimi sąsiadami i po raz pierwszy przeprowadzili tę akcję wspólnie, odtwarzając wspólne dziedzictwo kulturowe Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Czytano po polsku i po litewsku dwa dzieła klasycznego dramatu polskiego i litewskiego: „Balladynę” Juliusza Słowackiego i „W cieniu olbrzyma” Balysa Sruogi.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.