Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 w Lipniku (dzisiaj w granicach Bielska-Białej).

- W 1900 został powołany do wojska; w służbie spędził 27 lat. Był podoficerem wojska austriackiego, w czasie I wojny światowej przeniesiony do Hranic na Morawach, walczył m.in w bitwie pod Gorlicami w maju 1915 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był oficerem 12 pułku piechoty stacjonującego w Wadowicach. W 1924 pełnił służbę w Powiatowej Komendzie Uzupełnień Wadowice, w stopniu porucznika ze starszeństwem z dniem 1 grudnia 1922 i 170 lokatą w korpusie oficerów zawodowych administracji, dział kancelaryjny. Po zakończeniu kariery wojskowej w stopniu kapitana (1927) został urzędnikiem. W 1934 zajmował 78 lokatę na liście starszeństwa oficerów stanu spoczynku administracji. W 1929, w wyniku zapalenia mięśnia sercowego i niewydolności nerek, umiera jego żona, zaś 3 lata później, z powodu szkarlatyny syn Edmund Wojtyła. W 1938 roku przeniósł się z Wadowic, wraz z dorastającym synem Karolem do Krakowa, gdzie zmarł trzy lata później. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w części wojskowej przy ul. Prandoty. W 2018 jego imię i żony nadano jednej z ulic w Lublinie. Wojtyłowie są również patronami ulicy w Wadowicach - przypomninali w swojej petycji do władz Bielska-Białej członkowie ZChR.


ZOBACZ WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELA WNIOKODAWCÓW, RZECZNIKA PRASOWEGO ZChR Pawła Czyża

- Jesteśmy oburzeni. Czym innym jest stworzenie szlaku turystycznego, a czym innym jest ewentualne wskazanie ulicy, placu lub ronda, tj. miejsca w przestrzeni publicznej, w celu postulowanej przez nas formy upamiętnienia. Szkoda (…) dzięki świadomej polityce historycznej – promować się w Polsce i Europie, ale też może na tym skorzystać miasto, w którego obecnych granicach urodził się ojciec Jana Pawła II. Wpierw lustruje się Karola Wojtyłę seniora w IPN, a potem z pełną perfidią odrzuca nasz projekt. Ciekawe, że gdy bielscy radni postanowili ekspresowo, w ciągu czterech dni, uhonorować ulicą premiera PRL Tadeusza Mazowieckiego opinia Instytutu nie była im potrzebna – mówił niedawno NGO prezes ZChR, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski.

ZOBACZ CAŁY FRAGMENT SESJI RADY MIEJSKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ WRAZ Z DYSKUSJĄ O UPAMIĘTNIENIU dr. KORNELA MORAWIECKIEGO

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin już zapowiedziało zaskarżenie uchwały bielskiej rady miejskiej do organu nadzoru, tj. wojewody śląskiego oraz Wojewodzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z uwagi na błędy proceduralne.

Piotr Galicki