- Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w swoich granicach, może postępować w taki sposób, aby zawsze dążyć do pokoju - napisał prezydent Polski na Twitterze.

Dodał, że papież Franciszek podkreśla, iż pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Prezydent wyjaśnił motywy swojej pielgrzymki, która jest pielgrzymką do grobu św. Jana Pawła II.

- Jest dla mnie wielką radością, że mimo pandemii koronawirusa, mimo tego, że nie mogliśmy przybyć z narodową pielgrzymką 18 maja po to, żeby oddać mu hołd, to dzisiaj w imieniu całego narodu polskiego, mogłem uczestniczyć tutaj we Mszy Świętej - wyznał.

Papież Franciszek pochwalił ofiarność Polaków, którzy udzielili pomocy Włochom oraz państwom bałkańskim. Prezydent Polski w tym kontekście przypomniał kluczowe dla naszej tożsamości pojęcie: solidarność. W dalszym toku rozmowy wymieniono obawy i nadzieje związane z pandemią i Unią Europejską.

Papież Franciszek docenia polskie inicjatywy prorodzinne, media watykańskie zanotowały obecność Prezydenta Polski na tegorocznym Marszu dla Życia i Rodziny. W komunikacie prasowym podano, że rozmowa dotyczyła misji Kościoła: wspierania rodziny i wychowania młodych, a także zagadnień o charakterze międzynarodowym, jak: aktualny kryzys sanitarny, sytuacja w regionie i bezpieczeństwo.

Prezydent Andrzej Duda wręczył papieżowi Franciszkowi kopię obrazu Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy.

Pozostaje nam trwać w modlitwie, oczekując owoców tej pielgrzymki.

Aleksandra Pietkiewicz