Zmiana w Białym Domu dodała wiatru w żagle organizacjom zajmującym się zabijaniem nienarodzonych dzieci. Jak relacjonuje wywiad szefowej jednej z największych tego typu organizacji portal polskieradio24.pl, po krótkim wstępie, w którym Johnson ubolewa nad śmiercią sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg i atakiem administracji Donalda Trumpa na "prawa reprodukcyjne", przedstawia czytelnikom swoje "ambitne" plany, które mogą znaleźć poparcie u bardziej - niż administracja Trumpa - liberalnej władzy. Jako pierwszy, wręcz sztandarowy cel, Johnson podaje uczynienie ze "zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego" priorytet w polityce zdrowotnej kraju. Ma być to przeprowadzone poprzez bliską współpracę z gabinetem Biden-Harris. "Już pierwszego dnia urzędowania chcemy, aby prezydent Biden wydał nakaz wykonawczy, który wykaże zaangażowanie administracji w poprawę dostępu do opieki zdrowotnej i wycofania szkodliwych praktyk, takich jak blokowanie programu "Title X", co uniemożliwiło pacjentom dostęp do opieki w ośrodkach zdrowia Planned Parenthood. Ale nie powinni na tym poprzestać. Muszą także dokonać głębokich zmian w "Title X" - będącym jedynym w kraju programem poświęconym niedrogiej formie kontroli urodzeń oraz innej opiece seksualnej i reprodukcyjnej - aby mógł on lepiej służyć większej liczbie pacjentów w całym kraju. Wreszcie, Planned Parenthood będzie nadal opowiadać się za mianowaniem różnych specjalistów zdrowia reprodukcyjnego na wolne stanowiska kierownicze i sędziowskie" - napisała w magazynie Alexis Johnson.

 

Jak dodała, jej fundacja będzie "walczyć o uchylenie poprawki Hyde'a", która blokuje dostęp do aborcji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, za pośrednictwem jakichkolwiek programów finansowanych przez rząd federalny. Jej zdaniem, zarówno Biden, jak i Harris są za uchyleniem poprawki Hyde'a, którą autorka ocenia jako "wielce dyskryminującą". Zdaniem prezes Planned Parenthood "nie ma wolności reprodukcyjnej bez sprawiedliwości rasowej". Uważa ona, że sytuacja na granicy USA-Meksyk, przemoc wobec Afroamerykanów i kontrola nad "wyborem reprodukcyjnym" są całkowicie nierozerwalne i ze sobą związane. "Przeciwstawimy się temu wszystkiemu" - podkreśliła. Jak podkreśliła McGill Johnson, chce ona kontynuować walkę w poszczególnych stanach o swobodny dostęp do aborcji. Przypomniała także, że 22 stycznia 2021 roku minie 48 lat od legalizacji aborcji w USA (orzeczenie Roe przeciwko Wade wydane przez Sąd Najwyższy). Ubolewała, że "prawo do aborcji" jest nadal prawem tylko z nazwy i koniecznie musi się to zmienić. "Prawo" pozbawione praktycznych możliwości jego realizacji jest bowiem bez znaczenia, jak wskazują zwolennicy aborcji walczący o "sprawiedliwość reprodukcyjną".

 

Celem zwolenniczki aborcji jest zapewnienie dostępu do niej każdej osobie w USA, "niezależnie od pochodzenia, statusu majątkowego czy kodu pocztowego". Zagroziła także, że pracownicy Planned Parenthood będą "pracowali dzień i noc, by pociągnąć do odpowiedzialności każdego polityka, który spróbuje zablokować dostęp do swobodnej aborcji". Swoją refleksję zakończyła słowami: "to jest obietnica składana wszystkim fanom Planned Parenthood. To będzie nasz rok".

 

Według danych, w 2020 roku na świecie zmarło aż 59,6 milionów osób. Aż 8,7 miliona zmarło z powodu raka. Według raportu 5 milionów osób zmarło z powodu palenia, a 13 milionów z powodu niewyróżnionych tu chorób. Na AIDS/HIV zmarło natomiast 1,7 milion osób. Z kolei z powodu panującej na świecie pandemii zmarło niespełna 2 miliony osób. W raporcie opublikowano też dane dotyczące wykonanych aborcji. Jak się okazuje, w 2020 roku liczba zarejestrowanych aborcji wyniosła 42,6 milionów. Jest to więcej, niż liczy populacja Polski. Oznacza to też, że niewiele zabrakło do tego, aby liczba wykonanych zabiegów była taka sama, co liczba wszystkich pozostałych przyczyn śmierci razem wziętych.

 

WO