Wśród ekspertów na pierwszej pozycji wymieniony jest Jacek Cichocki. Był to ważny minister w rządach premiera Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Pełnił funkcje: ministra spraw wewnętrznych (2011-2013), koordynatora służb specjalnych (2008-2011), Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2013-2015). Nie dość więc, że działał w PO, to jeszcze przez trzy lata zarządzał kancelarią premiera, najpierw przez dwa lata Donalda Tuska, a potem przez rok – Ewy Kopacz. Na stanowisku tym zastąpił Tomasza Arabskiego, człowieka oskarżanego za to, że jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską, bo celowo utrudniał organizację lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z całą pewnością Cichocki posiada więc wrażliwą wiedzę na temat PO. Jest w końcu człowiekiem z samego jądra tej partii. Można się zastanawiać, czy zdradził Donalda Tuska, czy też wykonuje plan, zabezpieczając swoich towarzyszy na przyszłość. Jeśli bowiem Ruch Hołowni dojdzie do władzy, czy będzie chciał ich rozliczać czy raczej zabezpieczyć? Biorąc pod uwagę, że sam jest odpowiedzialny za wiele działań PO, odpowiedź wydaje się oczywista.

W dodatku, Jacek Cichocki był odpowiedzialny za służby specjalne, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie zajmują się nimi przypadkowi ludzie i że ot tak, można zerwać z nimi kontakt. Może to sugerować, że samym Hołownią stoją służby, które pilnują swoich interesów, dbając, aby ruch ten rozwijał się we właściwym kierunku. Świadczyłaby zresztą o tym także obecność wśród ekspertów Hołowni Mirosława Różańskiego. Jest to generał broni rezerwy Wojska Polskiego, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódca Brygadowej Grupy Bojowej w Iraku, dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. Należał przez 8 lat do PZPR, a przez PIS został wysłany na wcześniejszą emeryturę. Według byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza reprezentował w wojsku polskim opcję rosyjską. Macierewicz twierdził, że gen. Mirosław Różański był i jest przeciwny otwarciu blokowanej przez Rosję drogi na Bałtyk poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej. Był przeciwny przeniesieniu jednostek Wojska Polskiego na wschodnią stronę Wisły. Miał być też głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia polską armią przez stworzenie trzech równoległych pionów decyzyjnych i likwidacji nadrzędnej roli szefa Sztabu.

Innym ekspertem związanym wcześniej z PO jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (2012-14) oraz ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej (2014-16). Co ciekawe, jak czytamy na stronie Hołowni, „po zakończeniu służby dyplomatycznej objęła stanowisko dyrektora programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego, a następnie funkcję dyrektora think tanku forum Idei”.

Z Fundacją Batorego związani są też inni eksperci Hołowni. Miłosława Zagłoba jest radcą prawnym i stypendystką Stefan Batory Trust w Oxfordzie. Stanisław Zakroczymski to prawnik i historyk, który jest współautorem raportu „Polska samorządów. Silna demokracja skuteczne państwo” wydanego przez Fundację Batorego w 2019. Jan Szyszko jest analitykiem Unii Europejskiej, który współpracował z Fundacją. Tymczasem Fundacja Batorego to twór Sorosa, który przez nią promuje ideologię tzw. otwartego społeczeństwa.

Na liście ekspertów znajdują się też takie postaci, jak Mateusz Mielczarek („Mając niespełna 16 lat publikował artykuły w Gazecie Wyborczej”), Andrzej Sadkowski („Od dwudziestu lat przedsiębiorca. Wcześniej ekspert Banku Światowego i doradca Prezesa ZUS. Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Sampo S.A., Prezes Zarządu Lottomerkury, współzałożyciel Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych i pełnomocnik czterech Ministrów Skarbu. Zasiadał w radach nadzorczych m.in.: NFI Kazimierza Wielkiego, Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Norwich Union, Nafta Polska SA, Gerlach SA. W Polsce mieszka od 30 lat, absolwent Tufts University, Uniwersytetu Warszawskiego i studiów MBA na Uniwersytecie w Illinois”), Przemysław Staroń („wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, wybrany Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej za „wzorowe sprawowanie”). Ten ostatni został nauczycielem roku 2018. Zasłynął z tego, że przyznał, iż jest gejem.

Samo pojęcie „ekspertów”, na które powołują się partie, sugeruje, że to ludzie niezależni, obiektywni, znający się na swoich dziedzinach, mogący kompetentnie doradzać w sprawach technicznych. Stąd także i wśród ekspertów Hołowni są lekarze, biznesmani czy nauczyciele akademiccy. Część z nich to jednak zwykli politycy, część z polityką jest ściśle związana, wielu ma skrajnie lewicowe poglądy i jest związana z głównymi siłami III RP, jak Gazeta Wyborcza czy Fundacja Batorego. Już samo to powinno nam uświadamiać, że Hołownia nie oznacza nowej jakości, ale jest jedynie próbą odświeżenia wciąż tej samej grupy, która pragnie pozostać przy władzy.