Dzień św. Patryka
/
17 marca Irlandia obchodzi swoje święto narodowe - Dzień św. Patryka. Na wyspie jest to dzień wolny od pracy a ludzie ubierają się na zielono czyli w swoją barwę narodową. U nas imię Patryk cieszy się popularnością, jednak czy znany historię tego świętego?
Początkowo Patryk nosił celtyckie imię Sucat. Urodził się w Brytanii w 385 roku a kiedy miał 16 lat korsarze porwali go do Irlandii. Przez kolejne 6 lat był tam pasterzem owiec. Jednocześnie nauczył się języka irlandzkiego.
Następnie udał się do północnej Francji. Tam kształcił się w dwóch najgłośniejszych szkołach misyjnych: w Erinsi i w Auxerre. Podjął studium przygotowujące go do pracy na misjach. Był uczniem św. Germana z Auxerre. Przez jakiś czas przebywał w Italii i w koloniach mniszych na wyspach Morza Tyrreńskiego.
Ponownie do Irlandii Patryk udał się po śmierci biskupa Palladiusza (dziś święty). Wysłał go tam ówczesny papież, św. Celestyn. Św. Patryk rozpoczął głosić misje.
Irlandią, w tamtym czasie, rządzili naczelnicy szczepów i znakomitych rodzin. Kapłani pogańscy zażywali wielkiej powagi. Chrześcijanie zaś gromadzili się tylko w małych grupach. Dzięki swojemu umiarowi i podarkami Patryk zdołał pozyskać dla Kościoła kolejne osoby. Nim jednak zaczynał głosić Ewangelię najpierw prosił o pozwolenie władcę danego rejonu.
Chcąc nawrócić całą wyspę św. Patryk potrzebował wielu ludzi. Misjonarze na jego apele zgłaszali się tłumnie. Największą wszakże pomocą byli dla niego mnisi. Z nich to tworzył ośrodki duszpasterskie.
W Irlandii powstał jedyny w swoim rodzaju zwyczaj, że opaci byli biskupami, a mnisi w klasztorach ich wikariuszami.
W pracy duszpasterskiej dla Patryka mężem opatrznościowym okazał się, św. Kieran. Według podania św. Patryk miał wręczyć św. Kieranowi dzwon, którym tenże zwoływał mnichów i wiernych na wspólne pacierze liturgiczne. To było także osobliwością Irlandii. Zwyczaj dzwonienia rozpowszechnili mnisi irlandzcy po całej Europie.
Ostatnie dni swojego życia św. Patryk spędził w zaciszu klasztornym, oddany modlitwie i ascezie. Zmarł 17 marca 461, w wieku ok. 76 lat, w Armagh (Ulster, Północna Irlandia). Miasto to stało się stolicą prymasów irlandzkich.
Tak więc do dziś Irlandczycy czczą jako swojego apostoła, ojca i patrona. Jest także patronem fryzjerów, kowali, górników, upadłych na duchu oraz opiekunem zwierząt domowych.
W ikonografii św. Patryk przedstawiany jest w stroju biskupim. Jego atrybutem jest liść koniczyny- dla podkreślenia, że Patryk rozpoczynał ewangelizowanie od wykładania prawdy o Trójcy Przenajświętszej, a także wąż.
Agata Bruchwald
Źródło: prawy.pl