Autorzy raportu piszą, że fundacja Gatesa kupiła sobie miejsca w wielu bardzo wpływowych organizacjach globalnych. Ogromne sumy pieniędzy przekazane przez fundację pozwalają miliarderowi na prowadzenie globalnego systemu patronatu, dzięki któremu w efekcie kupuje lojalność wpływowych polityków. Jednocześnie krytyka fundacji jest wyciszona, a wiele osób otrzymujących dofinansowanie z fundacji, od których w innym przypadku można by się spodziewać, że ją skrytykują, w dużej mierze milczy, co jest ewidentnym zagrożeniem dla globalnego demokratycznego podejmowania decyzji.

 

Fakt, że prywatny fundator zajmuje te wpływowe stanowiska, podważa światowy system pomocy publicznej i rządów, które powinny pociągnąć fundację Gatesa do odpowiedzialności. Co więcej, w efekcie takiego kształtowanie polityki publicznej następuje wypaczenie w kierunku promowania prywatnych, korporacyjnych interesów. Fundacja ma nadmierny globalny wpływ. Jest on szczególnie duży w globalnym rolnictwie i zdrowiu, gdzie fundacja finansuje grupę naukowców, rządów, korporacji, organizacji pozarządowych i mediów, dając jej znaczną dźwignię w kształtowaniu globalnych priorytetów politycznych.

 

W dziedzinie zdrowia fundacja była największym lub drugim co do wielkości płatnikiem do budżetu Światowej Organizacji Zdrowia w ostatnich latach. Gates zapewnił 11 procent całego budżetu WHO w 2015 r., czyli 14 razy więcej niż wkład rządu Wielkiej Brytanii. Fundacja stała się również największym na świecie fundatorem badań zdrowotnych nad chorobami zakaźnymi, takimi jak gruźlica, malaria i HIV, bardziej niż sama WHO. Fundacja jest także głównym graczem w kilku wpływowych globalnych partnerstwach publiczno-prywatnych w dziedzinie zdrowia. Pieniądze z początków fundacji zapoczątkowały Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) w 1999 roku, w którego składzie fundacja zasiada jako jeden z czterech stałych członków (wraz z WHO, UNICEF i Bankiem Światowym). Fundacja przekazała GAVI Alliance 2,5 miliarda dolarów od 2000 roku.

 

Ponadto fundacja przekazała 1,4 miliarda dolarów Światowemu Funduszowi na rzecz Zwalczania HIV / AIDS, Gruźlicy i Malarii, w którego składzie zasiada. Zasiada również w zarządzie H8, samozwańczej grupy ośmiu organizacji związanych ze zdrowiem (wraz z WHO, UNICEF, UNFPA, UNAIDS, Global Fund i GAVI) utworzonej w 2007 r. w celu osiągnięcia globalnych celów związanych ze zdrowiem. Jeśli chodzi o rolnictwo, fundacja wydała dotychczas 2 miliardy dolarów, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowej. Jest piątym co do wielkości donatorem rolnictwa na świecie, wydając 389 milionów dolarów w 2013 roku; tylko Niemcy, Japonia, Norwegia i Stany Zjednoczone mają większe dwustronne programy pomocy dla rolnictwa.

 

W Afryce fundacja utworzyła i finansuje Sojusz na rzecz Zielonej Rewolucji w Afryce (AGRA), który stał się prawdopodobnie najbardziej wpływowym organem rolniczym na kontynencie. Wraz z finansowaniem przychodzi wpływ. BBC nazwała Billa Gatesa „najbardziej wpływowym głosem w globalnym zdrowiu”. The Guardian określił Sama Drydena, szefa rolnictwa przy fundacji Gatesa jako „prawdopodobnie najpotężniejszą postać w dzisiejszym rolnictwie światowym… Żaden minister rządu, bankier urzędnik służby cywilnej lub korporacja nie ma takiego wpływu lub tak niewiele ograniczeń politycznych”.

 

Rzeczywiście, fundacja uzyskała dostęp do najwyższych szczebli decyzyjnych w ONZ i kilku organizacjach międzynarodowych. Na przykład rodzina Gatesów uzyskała znaczny osobisty dostęp do wyższych szczebli Światowej Organizacji Zdrowia. W 2014 roku Peoples Health Movement napisał do WHO, aby zaprotestować przeciwko decyzji tej ostatniej o zaproszeniu Melindy Gates jako głównego mówcy podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia, organu decyzyjnego WHO. Po raz trzeci w ciągu ostatnich 10 lat przedstawiciel fundacji lub rodziny był zaproszonym mówcą na zgromadzeniu.

 

Działania fundacji Gatesa mają niewiele wspólnego z demokracją, jej przejrzystością, wpływem obywateli na swoje kraje i podejmowane wobec nich decyzje. Wpisują się jednak świetnie w utrwalanie światowej władzy korporacji.

 

Nowa książka Christophera Klinsky’iego pt. „Szczepionka na koronawirusa – zagrożenie dla ludzkości?” do kupienia na stronie księgarni wydawnictwa 3dom:

 

https://3dom.pro/18248-christopher-klinsky-szczepionka-na-koronawirusa-zagrozenie-dla-ludzkosci.html