O godz. 20 odbędzie się koncert „Totus Tuus, Maryjo”, podczas którego o godz. 21.37 zostanie wspólnie odśpiewana pieśń pt. „Pan kiedyś stanął nad brzegiem” (Barka), tak umiłowana przez Jana Pawła II.

Organizatorzy proszą o udekorowanie okien domów i mieszkań obrazem z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej, a podczas śpiewu „Barki” o zapalenie świec w oknach domów i mieszkań jako podziękowanie Panu Bogu za ocalenie papieża Jana Pawła II.

Transmisja Mszy św. oraz koncertu będzie dostępna na kanałach patronów medialnych na platformie YouTube:

Tygodnik Niedziela – aby rozpocząć, kliknij TUTAJ
Gość Niedzielny – aby rozpocząć, kliknij TUTAJ
EWTN Polska – aby rozpocząć, kliknij TUTAJ

Zamachy na Jana Pawła II

13 maja 1981 roku, podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17.19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Ağcę. Jak ustalili śledczy, chwilę wcześniej Ali Ağca mierzył w jego głowę, jednak Jan Paweł II schylił się wtedy do małej dziewczynki (Sara Bartoli) i wziął ją na ręce. Zamachowiec opóźnił oddanie strzału prawdopodobnie dlatego, że dziewczynka, którą papież trzymał na rękach, lekko przysłoniła go, co uniemożliwiło zamachowcowi dokładne wycelowanie.

Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza, Stanisława Dziwisza. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do polikliniki Gemelli, gdzie poddano papieża sześciogodzinnej operacji. Papież wierzył, że swoje ocalenie nie zawdzięczał tylko szczęściu – wyraził to słowami: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”.

Zamach miał miejsce 13 maja, podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fatimie w 1917 roku. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Później wielokrotnie cierpiał z powodu różnorodnych dolegliwości, będących następstwem postrzału.

Dokładnie rok później papież udał się do Fatimy, by podziękować Niepokalanemu Sercu Maryi za uratowanie go od śmierci. Został wówczas zaatakowany bagnetem przez Juana Maríę Fernándeza y Krohna, lecz nie odniósł poważnych obrażeń.