„Chociaż czasy się zmieniają, to ludzkie bolączki i problemy koncentrują się wokół tych samych spraw: rodziny, pracy, wolności. Kard. Wyszyński szeroko pisał i nauczał o tych zagadnieniach pozostawiając nam bogatą spuściznę, do której wciąż możemy wracać” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ, podkreślając, że owoce życia Prymasa nadal służą Kościołowi i wiernym.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że kard. Wyszyński nie tylko sprawował urząd Prymasa Polski, ale także przez 33 lata był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. „W ogromnie trudnych dla Kościoła uwarunkowaniach politycznych, przez dziesięciolecia prowadził lud Boży z odwagą i determinacją, nie szczędząc samego siebie, co w ostateczności doprowadziło do jego internowania przez władze” – podkreślił ks. Gęsiak.

O godz. 19 (godz. 20 na Litwie) w Archikatedrze Warszawskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawi Mszę św. o owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Transmisja Mszy św. będzie dostępna na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej.

W związku z 40. rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego w całym kraju odbędą się uroczyste Msze św. Przewidziano także upamiętnienie Prymasa ze strony delegacji państwowych, a także szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym.

3 sierpnia tego roku przypada 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, a 12 września zaplanowane są uroczystości beatyfikacyjne Prymasa.

Na podst. APW, KAI, episkopat.pl