– Jest jeden tylko sposób, jeden mechanizm dzisiaj, który pozwala uniknąć tego, czego wszyscy się obawiamy mianowicie kolejnych lockdown-ów i kolejnej, czwartej fali jesienią. I tym procesem, który może nam w tym dopomóc jest proces szczepień – powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Premier twierdził, że dzięki szczepieniom będzie można szybciej „odmrażać” te obszary gospodarki, które wciąż pozostają zawieszone pod z powodu lockdownu.

– Raz jeszcze apeluję do wszystkich o to, żeby się szczepić, dziś te szczepionki są dostępne myślę, że dla wszystkich, nie pomylę się jak powiem, że dla wszystkich praktycznie prawie od zaraz lub od zaraz – powiedział premier.

Jak utrzymywał Morawiecki, od końca kwietnia rząd ma konsekwentnie przedstawiać zmiany dotyczące koronarestrykcji.

– Kolejna komunikacja za parę dni, a następna zdaje się zaplanowana jest 24 bądź 25 czerwca, kiedy przedstawimy też już dalszą perspektywę – zapowiedział Morawiecki.

We wtorek na rządowych stronach podano, że w Polsce wykonano 22 340 624 szczepień na Covid-19. W pełni zaszczepionych – dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna lub AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson – jest 8 368 827 osób.

W sumie do Polski dostarczono 26 886 540 dawek preparatów. Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 21 182 dawek. Zgłoszono 10 300 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP-ów).