Chrześcijanie coraz bardziej dyskryminowani
/
Rośnie liczba aktów dyskryminacji i nietolerancji wymierzonych w chrześcijan w Europie - wynika z raportu „Obserwatorium ds. nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan w Europie” za ubiegły rok.
Na naszym kontynencie chrześcijanie coraz częściej są atakowani nie tylko za wiarę w Chrystusa, ale również za obronę wartości, w które wierzą.
W raporcie czytamy także o usuwaniu krzyża z przestrzeni publicznej, o ludziach zwalnianych z pracy za noszenie krzyżyka czy pokazanie filmu o aborcji, o demolowanych aptekach, ponieważ nie sprzedaje się w nich pigułki dzień po, czy o wzywaniu policji do baru, którego właściciel wywiesił za ladą cytat z Biblii, oraz o karaniu rodziców za to, że nie zgadzali się, by ich dzieci uczestniczyły w lekcjach, na których uczy się rzeczy niezgodnych z ich światopoglądem. Cytowane w raporcie przykłady pochodzą z europejskich mediów.
Bp András Vares, współpracujący z Obserwatorium z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), apeluje do wierzących, by walczyli o swe prawa i głośno mówili o doznanych upokorzeniach.
- Wiara w Boga nie może być postrzegana, jako wina czy oznaka słabości - podkreśla węgierski hierarcha. Z kolei sekretarz generalny CCEE ks. Duarte da Cunha zauważa, iż Europa musi zrozumieć, że chrześcijanie mają w niej takie same prawa jak wyznawcy innych religii.
- Celem raportu jest nie ideologizowanie czy granie na uczuciach, ale ukazanie konkretnych przypadków dyskryminacji chrześcijan w Europie, łamania ich praw tylko dlatego, że są chrześcijanami- powiedział ks. ks. Duarte da Cunha.
- Pokazujemy różne formy nietolerancji i marginalizacji wyznawców Chrystusa w społeczeństwie. Wydaje się, że pewne środowiska coraz częściej atakują chrześcijan już nawet nie dlatego, że wierzą w Chrystusa, czy że przeszkadza im obecność Kościoła w przestrzeni publicznej, ale ponieważ nie chcą nawet słyszeć o głoszonych przez chrześcijaństwo wartościach. Myślę tu o takich kwestiach jak obrona życia, rodziny, małżeństwa, jako związku między kobietą a mężczyzną, czy prawa rodziców do edukacji dzieci według wartości, w które wierzą. Nam nie chodzi o wywoływanie wojny z tymi, którzy nas dyskryminują czy są nietolerancyjni. Chcemy promować dialog i dążyć do tego, by podstawowe prawa były respektowane wobec każdego. Chrześcijanie nie różnią się w tym od innych ludzi - powiedział sekretarz generalny CCEE.
Raport Obserwatorium ds. nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan w Europie podkreśla zarazem, że w instytucjach europejskich można zauważyć nowe zainteresowanie religią.
Religia postrzegana jest coraz częściej nie jako zagrożenie, ale czynnik spajający społeczeństwo.
Dzieje się tak m.in. dzięki świadectwu wierzących, którzy walcząc o swe prawa choćby w Trybunale Europejskim jasno pokazują, że nie zgadzają się na zepchnięcie wiary i chrześcijańskich wartości wyłącznie do sfery prywatnej.
Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org
Źródło: prawy.pl