Algorytm rządzi

Każdy ubezpieczyciel, przy kalkulacji składek dla swoich klientów, posługuje się specjalnym algorytmem, który ma za zadanie dogłębną analizę sytuacji konkretnego kierowcy i na podstawie zebranych danych ukształtowanie propozycji ofertowej. Algorytm, żeby mógł działać potrzebuje jednak pewnych informacji, które z kolei musi dostarczyć sam zainteresowany klient. Tego typu sytuacja ma miejsca zarówno przy OC dla samochodu, jak i motocykla. Więcej o polisie na motocykl dowiesz się na: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie spis najważniejszych elementów wpływających na wysokość składki OC.

Z czego wynika cena Twojego ubezpieczenia OC?

Wiek – najważniejszy aspekt, który jest brany pod uwagę przez ubezpieczycieli. Zgodnie z policyjnymi statystykami to właśnie najmłodsi kierowcy biorą udział w największej liczbie wypadków. Właśnie dlatego, jeśli dopiero co odebrałeś prawo jazdy, nie dziw się, że Twoja polisa jest odczuwalnie droższa.

Stan cywilny – w tej kategorii również pomaga analiza statystyk wypadków. Zgodnie z nimi osoby mające poukładane życie osobiste o wiele rzadziej szarżują na drodze i powodują niebezpieczne zdarzenia.

Dzietność – ubezpieczyciele uważają, że rodzice nie są skłonni do szaleństw za kierownicą tak bardzo jak osoby bezdzietne. W końcu kto normalny ryzykuje życie dziecka dla chwili dreszczyku? Jeśli masz pociechy, Twoja składka będzie niższa.

Miejsce zamieszkania – w dużych miastach łatwiej o wypadek ze względu na wzmożony ruch. Mniejsze miejscowości pod tym względem są o wiele „bezpieczniejsze”. Takie różnicowanie widać wyraźnie w wysokości składek mieszkańców metropolii oraz małych miast. Ci pierwsi płacą o wiele więcej.

Marka i model pojazdu – ubezpieczyciele mają swoją „czarną listę” i wpisują na nią samochody marek sportowych, które wciąż pojawiają się w policyjnych statystykach. Jedną z takich marek jest BMW. Z kolei za bezpieczne i sprzyjające spokojnej jeździe uważane są samochodu Skoda, Fiat i Toyota.

Pojemność silnika – duży silnik to znaczne prędkości, a mała pojemność oznacza wolniejszą i spokojniejszą jazdę. Jeśli Twój pojazd ma silnik o pojemności 3 litrów, to musisz liczyć się z wyższą składką niż kierowca w małym samochodzie o pojemności 1 litra.

Rok produkcji i przebieg – w tej kwestii zasada jest bardzo prosta – im starszy samochód i większy przebieg, tym droższa składka OC. Wynika to z podwyższonego ryzyka awarii a w rezultacie kolizji.

Gdzie kupić dobre OC?

Najlepiej będzie, jeśli zajrzysz do Internetu i skorzystasz z narzędzi takich jak porównywarki oraz kalkulatory. Dzięki nim szybko i bez zbędnych formalności uda Ci się uzyskać dostęp do pełnej listy ofert ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko kilka informacji, by system mógł Ci zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Zanim kupisz ubezpieczenie, sprawdź poradniki OC i AC: https://najtaniejuagenta.pl/poradnik-oc-ac/page/3/.

Mamy nadzieje, że już wiesz, dlaczego płacisz więcej za OC niż inni kierowcy. Pamiętaj, że bezszkodowa jazda jest czymś co może pomóc Ci w uzyskaniu lepszej ceny. Niestety parametr taki jak młody wiek zawsze będzie działał na Twoją niekorzyść. Z roku na rok powinno być jednak coraz taniej, ponieważ będziesz starszy.