Co wpływa na to, ile płacisz za swoje OC

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym produktem, który musi wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Na pewno jednak nie raz zastanawiałeś się, z czego wynika taka a nie inna wysokość Twojej składki i dlaczego znajomy, który jest pozornie w takiej samej sytuacji jak Ty płaci mniej. W tym tekście wyjaśnimy Ci, jak działa kalkulacja wysokości składki OC.

Algorytm rządzi

Każdy ubezpieczyciel, przy kalkulacji składek dla swoich klientów, posługuje się specjalnym algorytmem, który ma za zadanie dogłębną analizę sytuacji konkretnego kierowcy i na podstawie zebranych danych ukształtowanie propozycji ofertowej. Algorytm, żeby mógł działać potrzebuje jednak pewnych informacji, które z kolei musi dostarczyć sam zainteresowany klient. Tego typu sytuacja ma miejsca zarówno przy OC dla samochodu, jak i motocykla. Więcej o polisie na motocykl dowiesz się na: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-na-motocykl/. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie spis najważniejszych elementów wpływających na wysokość składki OC.

Z czego wynika cena Twojego ubezpieczenia OC?

Wiek – najważniejszy aspekt, który jest brany pod uwagę przez ubezpieczycieli. Zgodnie z policyjnymi statystykami to właśnie najmłodsi kierowcy biorą udział w największej liczbie wypadków. Właśnie dlatego, jeśli dopiero co odebrałeś prawo jazdy, nie dziw się, że Twoja polisa jest odczuwalnie droższa.

Stan cywilny – w tej kategorii również pomaga analiza statystyk wypadków. Zgodnie z nimi osoby mające poukładane życie osobiste o wiele rzadziej szarżują na drodze i powodują niebezpieczne zdarzenia.

Dzietność – ubezpieczyciele uważają, że rodzice nie są skłonni do szaleństw za kierownicą tak bardzo jak osoby bezdzietne. W końcu kto normalny ryzykuje życie dziecka dla chwili dreszczyku? Jeśli masz pociechy, Twoja składka będzie niższa.

Miejsce zamieszkania – w dużych miastach łatwiej o wypadek ze względu na wzmożony ruch. Mniejsze miejscowości pod tym względem są o wiele „bezpieczniejsze”. Takie różnicowanie widać wyraźnie w wysokości składek mieszkańców metropolii oraz małych miast. Ci pierwsi płacą o wiele więcej.

Marka i model pojazdu – ubezpieczyciele mają swoją „czarną listę” i wpisują na nią samochody marek sportowych, które wciąż pojawiają się w policyjnych statystykach. Jedną z takich marek jest BMW. Z kolei za bezpieczne i sprzyjające spokojnej jeździe uważane są samochodu Skoda, Fiat i Toyota.

Pojemność silnika – duży silnik to znaczne prędkości, a mała pojemność oznacza wolniejszą i spokojniejszą jazdę. Jeśli Twój pojazd ma silnik o pojemności 3 litrów, to musisz liczyć się z wyższą składką niż kierowca w małym samochodzie o pojemności 1 litra.

Rok produkcji i przebieg – w tej kwestii zasada jest bardzo prosta – im starszy samochód i większy przebieg, tym droższa składka OC. Wynika to z podwyższonego ryzyka awarii a w rezultacie kolizji.

Gdzie kupić dobre OC?

Najlepiej będzie, jeśli zajrzysz do Internetu i skorzystasz z narzędzi takich jak porównywarki oraz kalkulatory. Dzięki nim szybko i bez zbędnych formalności uda Ci się uzyskać dostęp do pełnej listy ofert ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko kilka informacji, by system mógł Ci zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Zanim kupisz ubezpieczenie, sprawdź poradniki OC i AC: https://najtaniejuagenta.pl/poradnik-oc-ac/page/3/.

Mamy nadzieje, że już wiesz, dlaczego płacisz więcej za OC niż inni kierowcy. Pamiętaj, że bezszkodowa jazda jest czymś co może pomóc Ci w uzyskaniu lepszej ceny. Niestety parametr taki jak młody wiek zawsze będzie działał na Twoją niekorzyść. Z roku na rok powinno być jednak coraz taniej, ponieważ będziesz starszy.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną