Serce kultury

0
0
0
/

Czekam niecierpliwie.


Moja niecierpliwość kieruję ku Siemianowicom Śląskim, gdzie powstaje Centrum Kultury. Bastion polskości. Owoc pracy narodowej. Nowa, wersja pozytywizmu (skuteczność) z romantyzmem pospołu (duch walki!). Dzieło i ofiarność młodych ludzi. Tworzenie na nowo polskiej przestrzeni kultury. Dla dzieci. Dla wnucząt. Dla przedapokaliptycznego świata.


Dach i ściany (ale z duszą!) dla dopełniania w edukacji kulturalnej oraz wzbudzania jej na nowo, szczególnie przy świadomości ogólnych zaniedbań. Centrum jako przykład walki o zachowanie wartości katolickich! Ważny przyczółek polskości!


Centrum Kultury w Siemianowicach Śląskich ma być również na swój sposób miejscem rodzinnym, wręcz wielopokoleniowym, by w różnego typu przedsięwzięciach mogli uczestniczyć rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnuczętami. Może uda się też zachęcić pradziadków?


Może też wreszcie spełni się moje wieloletnie marzenie o ośrodku naukowym specjalizującym się w badaniach nad edukacją patriotyczną? Może wraz z powstaniem Centrum Kultury zyska polska nauka? Może powstaną projekty konsekwentnie prowadzone projekty edukacyjne i wydawnicze? Może otworzy swoje filie na terenie całego kraju? Może skonsoliduje coraz bardziej zwaśnioną prawicę?


Będzie emanować – już emanuje! Jego twórcy powinni być wzorem dla całego pokolenia – mojego też, bo pławi się w gnuśności. Mają poczucie misji. Romantycy zdeterminowani niczym pozytywiści. Jak widać można oba te światy pogodzić. Pomyśleć na przyszłość o produkcjach telewizyjnych lub silnej internetowo obecności. Mieć misyjne wręcz przekonanie o potrzebie upowszechniania tradycji narodowej.


Czekam niecierpliwie, aż Centrum Kultury POLSKIEJ otworzy swe podwoje. Póki co brakuje jeszcze środków. A zarazem w Polsce marnotrawione są niezmiennie państwowe pieniądze na dogorywające domy kultury o osiedlowym zasięgu i pomysłami adresowanymi do okolicznie „niezagospodarowanych osób”, które najchętniej chciałyby za darmo. WSZYSTKO za darmo.


Twórcy Centrum Kultury POLSKIEJ w Siemianowicach Śląskich w swe działania wpisali znaną myśl Chestertona, a mianowicie: „Jedynym usprawiedliwieniem chęci stworzenia takiego Centrum Kultury jest fakt, że stanowi ona odpowiedź na wyzwanie”.


Jeszcze Centrum w remoncie, jeszcze wiele trudu oraz środków trzeba, by otworzyło swe podwoje. A serce polskiej kultury już bije tu mocno i głośno.

 

Aż tu słychać.


Marta Cywińska

PS: Zachęcam P.T. Czytelników do zapoznania się ze stroną internetową https://polakpotrafi.pl/projekt/centrum-kultury i pilnymi potrzebami Centrum.


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną