Ufamy Kościołowi! Abp. Michalik: Trwa zmasowany atak!

0
0
0
/

Mimo zmasowanego ataku na Kościół Katolicki w Polsce muszą cieszyć najnowsze dane jednego z ośrodków badania opinii społecznej. Jak się okazuje odsetek osób mających dobrą opinię Kościele wciąż utrzymuje się na podobnym poziomie.

 

 

Jak wyliczyło Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS), oceny społeczne Kościoła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie zmieniły się. Dobrą opinię o jego działalności ma 61 procent ankietowanych Polaków, zaś złą – zaledwie 28 procent. Podczas ostatniego badania sprzed pół roku (wrzesień 2011) było to odpowiednio 62 proc. i 26 proc.

 

Tymczasem warto przypomnieć także dane sondażowe z poprzedniego roku. Na ich podstawie można stwierdzić, że pozytywne oceny Kościoła wzrosły o 5 punktów procentowych (w badaniu z marca 2011 wskaźnik ten wynosił 56 procent), a negatywne zmalały o 4 pkt (wówczas było ich 32 procent).

 

Jak wymienia Centrum Badania Opinii Społecznej, Kościół jest najlepiej postrzegany przez najstarszych respondentów – a więc w grupie wiekowej powyżej 65 lat, a także przez osoby praktykujące, a więc uczestniczące w nabożeństwach przynajmniej raz w tygodniu.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 marca na 1015-osobowej próbie losowej dorosłych Polaków.

 

Ale takie dane mogą zaskakiwać, szczególnie w obliczu rosnącej nagonki na Kościół w Polsce. - To jest świadoma, strukturalnie prowadzona walka. Nie chodzi tu tylko o Polskę i o kościół w Polsce, o naród Polski. Tu widać wyraźnie, że to jest rewolucja kulturowa. To jest konflikt kultur, atak na zasady, które były podstawą życia społeczeństw przez całe wieki – powiedział w rozmowie z portalem prawy.pl ks. abp. Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

{url_video}

 

Zobacz pełen zapis rozmowy z ks. abp. Józefem Michalikiem specjalnie dla naszego portalu!

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pytany przez nas o ocenę tych zagrożeń odpowiedział: - zarzuty, argumentacja tych ludzi jest bardzo stara. Liczy 200 lat. Powtarzają oni te same zarzuty przeciwko kościołowi (…) że to Kościół jest przestarzały. Mówią, że jesteśmy konserwą! Dwieście lat to już słyszymy. Więcej nawet – słyszymy, że nowoczesność ma być zburzeniem prawa moralnego, że nowoczesność oznacza odejście od Pana Boga. Mówią, że jest to wyzwolenie... Przecież to jest poddanie się niewoli ludziom! - doprecyzował ks. abp. Józef Michalik.

 

Warto także odnotować, że ostatni sondaż CBOS opisuje także zaufanie do innych instytucji, w tym sejmu, senatu, mediów oraz IPN-u. Mowa jest także o słabnącym poparciu prezydenta wśród młodych.

 

Jak stwierdzono, krytyczne nastawienie do pracy głowy państwa relatywnie częściej obserwuje się wśród najmłodszych respondentów oraz osób o prawicowej orientacji politycznej. Ponadprzeciętnie - często z uznaniem – o działalności prezydenta wypowiadają się zwolennicy PO i PSL, a także potencjalni wyborcy SLD, z kolei najbardziej podzieleni i jednocześnie krytyczni w ocenach są sympatycy PiS.

 

O Instytucie Pamięci Narodowej pozytywnie wypowiada się 44 proc., z kolei negatywnie 19 procent (odsetek rośnie o 4 punkty procentowe). Lepsze zdanie o pracy tej instytucji mają najmłodsi ankietowani, a także badani deklarujący prawicową orientację polityczną.

 

Michał Polak

fot. prawy.pl

 

na podstawie danych ekai.pl

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną