Jak informuje portal l24.lt  Polska ofiarowała i ofiaruje Kościołowi na przestrzeni różnych epok wybitne postacie świętych – powiedział ks. kard. Marcello Semeraro. 

Podczas uroczystości gość z Watykanu wyraził wdzięczność Bogu za dzisiejszą uroczystość, która odbywa się w Świątyni Opatrzności Bożej. Zaznaczył, że ta świątynia została wzniesiona przez Naród Polski jako wotum wdzięczności za bliskość i obecność Pana Boga w chwalebnej i bolesnej historii Polski.

Ta świątynia – mówił papieski wysłannik – jest dzisiaj świadkiem kolejnego potwierdzenia: Polska jest Narodem Maryjnym, Polska ofiarowała i ofiaruje Kościołowi na przestrzeni różnych epok wybitne postacie świętych, Bożych mężczyzn oraz kobiet”.

Ksiądz kard. Semeraro rozpoczął homilię w języku włoskim, zaś jej polskie tłumaczenie odczytuje ks. bp Piotr Jarecki. Zakończenie homilii będzie w języku włoskim, ponownie głos zabierze ks. kard. Semeraro.

Ksiądz kard. Nycz w imieniu archidiecezji warszawskiej, zgromadzenia sióstr franciszkanek krzyża oraz całego Kościoła w Polsce podziękował Papieżowi za ogłoszenie nowych błogosławionych, a uczestnicy Liturgii zaśpiewali „Chwała na wysokości Bogu”.

W liturgii uczestniczą Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych wraz z kierownictwem Kancelarii.

W uroczystościach oprócz duchownych biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, służb dyplomatycznych i wojska, a także goście z zagranicy, w tym reprezentujący Wileńszczyznę, przewodniczący AWPL-ZChR i ZPL, europoseł Waldemar Tomaszewski. W sumie obecnych jest ok. 7 tys. osób.

ŹRÓDŁO: http://l24.lt/pl/