W 2020 roku przypadła 90. rocznica polsko-irańskiego traktatu o przyjaźni, natomiast w 2022 przypada 80. rocznica ewakuacji armii gen. Władysława Andersa do Iranu.

 

"Warto również podkreślić, że szczególnym elementem naszych relacji jest irańska pomoc i gościna, jakiej udzielono 120 tys. Polaków ewakuowanych ze Związku Radzieckiego w trakcie II wojny światowej. W grupie tej znajdowali się zarówno żołnierze armii gen. Władysława Andersa, jak i ludność cywilna. Dziś Iran, podobnie jak inne państwa na Bliskim Wschodzie, boryka się z problemem wciąż niegasnącej epidemii koronawirusa, a szczepienia stanowią ważny element w jej przeciwdziałaniu oraz wsparciu dla obywateli Iranu" - czytamy w komunikacie MSZ RP.

Polska posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących. Przekazanie szczepionek miało miejsce 16 października br. na lotnisku w Teheranie. Fakt wsparcia Iranu przez Polskę w walce z pandemią Covid 19 spotkał się z szerokim i przyjaznym odbiorem na miejscu. Informacje na ten temat zostały opublikowana przez wszystkie największe gazety, agencje i portale informacyjne.

W ostatnim czasie szczepionki przeciwko Covid-19 trafiły do państw na wielu kontynentach, m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Uzbekistanu, Australii, Norwegii i Kirgistanu.