Rząd Austrii podjął decyzję o wprowadzeniu lockdownu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Od poniedziałku Austriacy mają pozostać w domach a opuszczać mogą je jedynie w celu wykonania podstawowych zakupów, udania się do lekarza lub wykonania ćwiczeń pozwalających zachować dobrą formę fizyczną.

Od lutego szczepienia przeciw COVID-19 w Austrii mają być obowiązkowe, co zapowiedział w piątek kanclerz Alexander Schallenberg. Austriacki portal heute.at, podaje możliwe kary dla tych, którzy nie będą chcieli się zaszczepić. 

1450€ kary za brak trzeciej dawki, 3600€ za odmowę szczepienia - tak mogą wyglądać grzywny za brak przyjęcia preparatu na COVID. Taka kwota kary znajduje się w ustawie Ministerstwa Zdrowia, napisanej by wprowadzić ewentualny obowiązek szczepień w systemie ochrony zdrowia - czytamy na portalu heute.at. 

Tymczasem w sobotę na ulice Wiednia wyszło - według szacunków austriackiej policji - 35 tysięcy ludzi. Mieszkańcy wyrazili w ten sposób swój sprzeciw dla ogólnokrajowego lockdownu i obowiązku szczepień na COVID-19.