Nie jest to tajemnica – kiedy nadchodzi chłodniejszy sezon, spędzamy dużo mniej czasu w otoczeniu natury. W wyniku tego, stojące na działkach domki drewniane są przez nas odwiedzane znacznie rzadziej. Jednak, specjaliści zajmujący się produkcją domów z drewna podkreślają, że zamykanie drzwi domku letniskowego do czasu nadejścia cieplejszych temperatur jest wielkim błędem. Według nich, aby zapewnić jak najlepszy stan swojej nieruchomości na długie lata, jej regularna pielęgnacja jest kluczowa. Nawet podczas zimy.

Jak powinno wyglądać utrzymanie oraz przygotowanie takiego domku na zimę? Specjaliści Domu Mistrza zgodzili się podzielić swoim doświadczeniem i dobrą radą na ten temat.

Zaizoluj rury wodne

Istnieje wiele realnych przypadków, w których silny zimowy mróz ma negatywny wpływ nie tylko na zewnętrzną powierzchnię domku, ale również na rury w ścianach oraz te zakopane w ziemi, które pod wpływem zamarzającej wewnątrz nich wody eksplodują. Dzieje się to zazwyczaj, kiedy temperatura domków drewnianych osiągnie poziom 5 °C lub w sytuacji kiedy rury wodne zostały zbyt płytko osadzone w ziemi. Jest to dobry powód, dla którego izolacja rur wodnych powinna być jednym z pierwszych zajęć polecanych przez specjalistów podczas przygotowywania domku do sezonu zimowego.

Prawdą jest, że aby uniknąć przyszłych problemów związanych z rurami, powinno się je dobrze izolować już na etapie stawiania konstrukcji. Z drugiej strony, dobra warstwa cieplnej izolacji nie gwarantuje 100% ochrony przed wszelkimi uszkodzeniami. Dlatego, razem z izolacją powinno się stosować jeszcze jedno rozwiązanie chroniące wodne rury. Do ochrony rur przed mrozem używane są specjalne kable. Biorąc pod uwagę niezwykle niski pobór energii przez system ogrzewania rur, koszty założenia takiej instalacji niewiele znaczy w porównaniu do korzyści jakie przynosi. Według specjalistów z zespołu Dom Mistrza, używanie takiego kabla jest niezwykle proste, ponieważ nie wymaga on specjalistycznej wiedzy, a temperatura w rurach jest regulowana automatycznie.

Sprawdź okna wewnątrz domku

W przeszłości, dokładne sprawdzenie okien na czas zimy było przeprowadzane praktycznie w każdym domu: sprawdzano wszystkie możliwe szpary, a połączenia pomiędzy szkłem a ramą były uszczelniane silikonem. Jednakże, w czasach plastikowych okien właściciele domków drewnianych szybko zapomnieli o podobnych przygotowaniach do zimy.

Zgodnie z opinią profesjonalistów specjalizujących się w produkcji jakościowych budynków drewnianych, nie powinniśmy zaniedbywać takich czynności. Zespół Dom Mistrza twierdzi, że nawet najnowsze okna plastikowe muszą zostać przygotowane na nadejście zimy. Po pierwsze, dom z drewna z nieprzystosowanymi oknami ma dużo większe straty ciepła. Po drugie, w niezabezpieczonych pomieszczeniach często zbiera się wilgoć i pleśń, co w dalszej perspektywie może prowadzić do problemów zdrowotnych. Z tego powodu, warto jest zwrócić szczególną uwagę do przed-zimowej kontroli plastikowych okien: należy prawidłowo wyregulować skrzydło oraz upewnić się, że uszczelki są dobrze dociśnięte pomiędzy szybą a ramą okna.

Zdając się na opinię ekspertów, nawet podczas zimy możliwe jest sprawdzenie czy plastikowe okna na pewno zostały prawidłowo założone w Twoim drewnianym domku. Najłatwiejszą metodą jest przyłożenie ręki do skrzydła w okolicy framugi, kiedy okno jest zamknięte. Pozwoli to na wyczucie choćby najmniejszego podmuchu wiatru. Jeżeli ten test na zaspokoił Twojej niepewności, możesz też wsunąć kartkę papieru pomiędzy skrzydło, a framugę, kiedy okno jest otwarte. Następnie zamknij okno i spróbuj wyciągnąć kartkę. W ten sposób będziesz mógł określić wielkość luki na podstawie tego z jaką łatwością uda Ci się wyciągnąć papier. Wyregulowanie na zimę dobrych jakościowo okien nie powinno sprawić wiele zachodu. Należy jednak pamiętać, że jeśli okno już na etapie stawiania domu nie zostało prawidłowo założone, prace przy regulacji mogą zająć dużo więcej czasu na początku każdego sezonu.

Wyczyść rury odpływowe i rynny dachowe

Rury odpływowe i rynny dachowe są prawdopodobnie główną częścią domu, z którą najczęściej związane są problemy w okresie zimowym. Zapchany odpływ i woda przedostaje się do struktury domu są najważniejszymi powodami, dla których powinniśmy zacząć zimowe przygotowanie, gdy spadną pierwsze jesienne listki. Specjaliści podkreślają, że rutynowe problemy w chłodnym sezonie są spowodowane przez zaniedbywanie odśnieżania dachu domku drewnianego. W takim przypadku, odpady zbierają się w rynnach oraz wyszczerbieniach dachowych do takiego stopnia, że w końcu powodują uszkodzenie struktury dachowej, powodując poważne straty finansowe. Wilgoć penetruje wnętrze i strukturę domu stwarzając idealne środowisko do rozwoju pleśni i bakterii, które później jest szczególnie ciężko usunąć, nawet po naprawieniu pozostałych uszkodzeń.

Warto również wspomnieć, że na zimową kondycję domków drewnianych często mają również wpływ drzewa rosnące obok nich i to nie tylko przez zapychanie rynien dachowych swoimi liśćmi. Podczas silnego deszczu stare gałęzie mogą odłamać się od drzewa i spadając na nasz dom, uszkodzić zarówno jego instalację elektryczną jak i strukturę. W takich przypadkach należy zwrócić uwagę nie tylko na problem uszkodzonego dachu, ale też zweryfikować czy inne części domu mające bezpośredni wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie i na bezpieczeństwo mieszkańców nie zostały naruszone.

Sprawdź stan dachu

Dach jest główną częścią domu, która chroni go przed deszczem, śniegiem, wiatrem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Na co dzień ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać stan dachu, ale jeszcze ważniejsze jest upewnienie się, że jest on w doskonałej kondycji na czas nadejścia zimy. Jakby nie było, jest to sezon, w którym najmniejsze pęknięcia pod wpływem niskich temperatur i gwałtownych deszczów mogą urosnąć do skali poważnej usterki, która pochłonie duże koszty. Zgodnie z opinią ekspertów, nieustannie zaniedbywany dach staje się bardziej problematyczny. Jeżeli nie zauważysz napęczniałych miejsc, pęknięć, pleśni lub innych rodzajów uszkodzeń znajdujących się na dachu na czas – prędzej czy później możesz spodziewać się konsekwencji swoich zaniedbań wewnątrz domku.

Kolejnym zjawiskiem typowym dla powierzchni dachowych, które ma na nie bezpośredni wpływ, jest tworzenie się osuwisk, które stwarzają najwięcej kłopotów podczas silnych deszczów. Według ekspertów, jeżeli nie usuniesz z dachu odpadów przed nadejściem odwilży, ich zsunięcie się może poważnie uszkodzić krawędź dachu oraz zerwać zarówno rynny dachowe jak i odpływowe. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest rutynowe usuwanie śniegu zebranego na dachu, co bezpośrednio zapobiega uformowaniu się lodu na jego powierzchni.

Jeżeli natomiast, nie będziesz w stanie znaleźć czasu na wykonanie tych prac, nie musisz być skazany na pogodzenie się z następstwami wspomnianych problemów. Dzięki nowoczesnym technologiom, możesz zainstalować kable rozprowadzające ciepło w dolnej części dachu, co zapobiegnie zamarzaniu wody, a tym samym rozwiązuje Twój problem z osuwiskami.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym problemem jest zbieranie się lodu w rynnach dachowych, który zazwyczaj odkłada się tam przez nagrzewanie się zaśnieżonego dachu w słońcu. W miarę topnienia śniegu, woda spływająca do rynny ponownie w niej zamarza przez gwałtowną zmianę temperatury, tworząc lodowe zatory, a w konsekwencji kolejne duże problemy.

Sprawdź kondycję instalacji elektrycznej

Wokół nas często słyszymy nieprzyjemne historie, w których źle położona instalacja elektryczna tworzy zwarcie przeradzające się w pożar. Prawdopodobieństwo podobnej katastrofy znacznie zwiększa się w sezonie zimowym. Niskie temperatury powodują kruszenie się izolacji na kablach, a zbierająca się wewnątrz wilgoć tworzy idealne środowisko dla zwarcia, a potem iskier. Niebezpieczeństwo jest jeszcze większe w przypadku, gdy instalacja elektryczna ma już swoje lata.

Aby uchronić swój domek drewniany przed zagrożeniami powodowanymi przez zwarcia, zaleca się całkowite odłączenie go od prądu, jeżeli zdecydujesz się opuścić swoją oazę w chłodniejszym sezonie. Dobrym pomysłem jest też usunięcie wszelkich łatwopalnych materiałów z wnętrza budynku, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia w razie pożaru. Jedynie regularne sprawdzanie okablowania oraz innych elektrycznych urządzeń może zapewnić całkowite zminimalizowanie ryzyka pożarowego w domku drewnianym.

Zorganizuj przestrzeń wewnątrz domku

Zgodnie z opinią producentów konstrukcji jakimi są domki drewniane, kradzież jest jednym z głównych zagrożeń, z którymi muszą zmagać się właściciele takich budynków podczas zimy. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć czasu na regularne odwiedziny swojego domku wakacyjnego w chłodnym sezonie, odpowiednim dla Ciebie rozwiązaniem może okazać się zdalny monitoring, który reaguje na ruch.

Jednak, jeżeli nie planujesz poświęcać dodatkowych środków na zabezpieczenie swojego domku letniskowego, możesz zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, które pomogą chronić Twoją własność. Dobrze znanym faktem jest to, że budynki drewniane są mniej atrakcyjnym celem dla włamywaczy, kiedy otaczająca go posesja wygląda na regularnie odwiedzaną i sprzątają przez cały rok. W ten sposób tworzy się wrażenie, że na działce mogą w każdej chwili pojawić się jej właściciele. Jest to dobra metoda na znaczące zmniejszenie zainteresowania ze strony włamywaczy szukających łatwego zarobku.

Kolejną równie często wykorzystywaną metodą jest utrzymywanie przyjaznych stosunków z sąsiadami. Specjaliści Domu Mistrza zalecają, żeby prosił swoich sąsiadów o spontaniczne odwiedzanie Twojego domku, jeżeli tylko są w pobliżu. Będzie to wyglądało jakby Twoja posesja była używana przez cały rok, co skutecznie zniechęci włamywaczy.

Podczas, gdy porządek w ogródku jest jedną z głównych metod na zapewnienie ochrony przed złodziejami, to równie ważne jest zadbanie o prawidłową kondycję zasadzonych w nim wrażliwszych kwiatów. Podobnie jak narzędzia pozostawione w ogrodzie, niektóre rośliny mogą być narażone na negatywne skutki gwałtownej pogody. Z tego powodu, zaleca się przykrywanie delikatnych kwiatów przed zimową wyprowadzką z domku letniskowego, jak również przeniesienie całego sprzętu ogrodowego do suchego i bezpiecznego miejsca.

Domki drewniane: jak zadbać o nie podczas zimy?

Mimo, że podczas chłodniejszego sezonu rzadziej odwiedzamy swoje posesje, to specjaliści z firmy Dom Mistrza mówią, że regularna konserwacja jest kluczowa do zachowania nienagannej kondycji swojego budynku przez długie lata. Nawet, jeśli nie spędzasz wolnego czasu w domku letniskowym podczas zimy, zalecane jest jego konsekwentne odwiedzanie, podczas którego będziesz, na przykład włączał elektryczne podgrzewanie, które zapobiegnie zamarzaniu wody wewnątrz rur oraz usunie śnieg z dachu, ponieważ może on uszkodzić kondycję domu i stworzyć osuwisko.

Małe zmiany wydają się nic nie znaczyć na pierwszy rzut oka, jednak w dłuższej perspektywie mogą przerodzić się w ogromny problem, który poważnie naruszy Twoje finanse. Co za tym idzie, zaleca się otoczyć szczególną troską osłabione elementy drewnianej konstrukcji, zaraz po tym jak zauważysz pierwsze oznaki zużycia. Regularnie sprawdzaj instalację elektryczną oraz urządzenia znajdujące się w domu oraz oceń stan jego struktury, okien i drzwi. Kontroluj również inne potencjalnie ważne czynniki, takie jak zbieranie się wilgoci wewnątrz, przez chłodniejsze powietrze, która z czasem przeradza się w pleśń lub staje się sprzyjającym środowiskiem do rozwoju i rozprzestrzeniania się bakterii. Nie tylko ciężko jest się ich pozbyć, ale również stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia wielu osób i mogą prowadzić do różnych chorób związanych z układem oddechowym.

Jak wspomniano wcześniej, regularnie odwiedzane domki drewniane są również mniej atrakcyjnym obiektem dla złodziei, więc konsekwentna troska o ich kondycję zwiększa ogólny poziom bezpieczeństwa budynku. Jeżeli nie masz okazji na osobistą kontrolę swojej posesji, poproś o to sąsiadów. Nawet okazjonalne zapalenie światła w pokoju pokazuje włamywaczom, że działka nie została opuszczona na zimę.