Uzależnienie dziecka od słodyczy. Jak sobie z nim radzić?

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne /

Uzależnienie dziecka od słodyczy to problem, z którym spotkać możemy się coraz częściej. Może to być niebezpieczne, jeżeli weźmiemy pod uwagę konsekwencje, do których prowadzi nadmierne spożycie cukru przez dziecko. Skąd bierze się miłość do słodyczy? Jak oduczyć dziecko jedzenia słodyczy?

Skąd się bierze miłość do słodyczy?

Cukier ma bardzo konkretny wpływ na cały nasz organizm. W 2018 roku doktor James J. DiNicolantonio opublikował badanie, które sprawdzało wpływ cukru na mózg zwierząt. W dużym skrócie można powiedzieć, że badania te zasugerowały, iż spożycie cukru powoduje pobudzenie ośrodka nagrody oraz wydzielanie dopaminy, czyli jednego z tzw. hormonów szczęścia.

Co więcej, wykazano również szereg zmian, które powodują uwrażliwienie połączeń nerwowych na wspomniany wcześniej hormon. Powoduje to swego rodzaju uzależnienie od cukru. Ponadto cały proces ulega wzmocnieniu w przypadku produktów bogatych nie tylko w cukry, ale również sól i tłuszcze.

Nadmiar cukru – jak działa na organizm? Objawy cukrzycy u dziecka

Cukrzyca u dzieci to problem, z którym coraz częściej borykają się zarówno rodzice, jak i lekarze na całym świecie. Jest to spowodowane w głównej mierze zwiększonym spożyciem przez maluchy żywności wysoko przetworzonej, a także napojów słodzonych, zwłaszcza zyskujących popularności wśród młodzieży tzw. energetyków. Nadmiar cukru w diecie prowadzi do różnego rodzaju zaburzeń, takich jak m.in. otyłość, gdyż nadmiar cukrów prostych przekształcany jest w naszym organizmie w kwasy tłuszczowe wchodzące w skład tkanki tłuszczowej. Zwiększona podaż cukru w diecie prowadzi także do wykształcenia się insulinooporności, która jest jednym z głównych elementów cukrzycy typu drugiego, a więc tej związanej z błędnym odżywianiem.

Choć przez lata cukrzyca typu drugiego kojarzona była z pacjentami starszymi, to epidemia otyłości wśród dzieci doprowadziła do tego, że patologie związane z gospodarką węglowodanową stwierdzane są u coraz młodszych pacjentów. Z tego względu warto wiedzieć, jak wyglądają objawy cukrzycy u dziecka.

Jak oduczyć dziecko jedzenia słodyczy?

Dziecko uzależnione od słodyczy to problem, z którym niełatwo sobie poradzić. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie wprowadzanie do diety dziecka słodkich produktów. Według przeprowadzonych badań kluczowe w kształtowaniu się preferencji żywieniowych dziecka, a co za tym idzie – poznawaniu nowych smaków, są pierwsze dwa lata jego życia.

Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci rekomenduje, aby w przypadku dzieci powyżej 2. roku życia, a także nastolatków spożycie cukrów prostych stanowiło mniej niż 5 procent całkowitego spożycia energii. W przypadku dzieci młodszych procent ten powinien być jeszcze niższy. Wykształcenie odpowiednich preferencji smakowych na wczesnym etapie życia pozwala uniknąć później problemów z otyłością.

Zdrowe słodycze dla dzieci

Przede wszystkim podkreślić należy, że cukier sam w sobie nie jest niezbędny człowiekowi do życia. Co więcej, jak już zostało wspomniane, jego nadmierne spożycie prowadzić może do poważnych problemów zdrowotnych dotykających całego organizmu. Z tego powodu wielu rodziców zastanawia się, co podawać dziecku zamiast słodyczy, a tym samym – jak wyeliminować cukier z diety dziecka.

Oczywiście najważniejsze jest wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych u dziecka już w pierwszych latach jego życia. Jeżeli jednak mimo to nasza pociecha coraz częściej jada słodkie przekąski oraz spożywa słodzone napoje, warto zareagować. Po pierwsze nie karć dziecka, a zamiast tego przeprowadź z nim rozmowę i powiedz, jaki wpływ na jego organizm ma nadmierne spożycie cukru.

Pamiętaj również o dobrym przykładzie. Jeżeli dziecko zauważy, że zabraniasz mu jeść słodycze, a sama nie odmawiasz sobie słodkich przekąsek, może stracić do ciebie zaufanie. Staraj się również wprowadzać urozmaicone dania warzywne, które będą zachęcać dziecko swoim wyglądem, kolorem i smakiem. W internecie można znaleźć liczne przepisy na dania warzywne, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i zachęcić największego „warzywosceptyka” do polubienia zielonych produktów.

Źródło: Redakcja

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną