Jak wygląd apteki wpływa na zaufanie klienta?

Pierwszorzędną sprawą w kwestii wyglądu apteki jest jej bezwzględna, wręcz sterylna czystość. Miejsce, w którym kupuje się leki, powinno być utrzymane w maksymalnym rygorze higieny, co wywiera na personelu dodatkowe obowiązki w postaci nieustannego mycia podłóg czy odkurzania i wycierania półek. Odpowiednio utrzymana czystość wywoła w klientach poczucie bezpieczeństwa i zaufania do sklepu z lekami.

Komfort higieny oraz wrażenie bezpieczeństwa w klientach wywołuje również odpowiednio dobrane kolory ścian oraz mebli, ogólne poczucie spójności estetycznej, przez co należy się wystrzegać krzykliwych barw oraz źle dopasowanych do siebie elementów wystroju i wyposażenia. W przypadku nowoczesnych aptek, bardzo duży nacisk stawia się na efekt sterylności, przez co wnętrza są jasne, i utrzymane w białych kolorach, zarówno na podłodze, ścianach, jak i nowoczesne meble do aptek.

Kolejnym istotnym elementem ogólnej estetyki wnętrza jest ergonomia całego sklepu – sala sprzedażowa powinna być stosunkowo duża, aby klienci mogli zachować dystans między sobą, a miejsce za ladą, za którą stoją pracownicy wystarczająco duże, aby pomieścić wszelkiego rodzaju meble apteczne. Poza tym warto pamiętać o odpowiednim miejscu na zaplecze dla personelu.

Meble apteczne, a kwestie prawne

Co ciekawe, wyposażenie aptek jest uwarunkowane prawnie od 2002 roku – wówczas, ówczesny Minister Zdrowia, Mariusz Łapiński, wydał 30 września rozporządzenie, które regulowało szczegółowe wymagania dotyczące tego, w jaki podstawowy sprzęt musi zostać wyposażony sklep z lekami. Są to między innymi:

  • Zamykane regały, szuflady lub szafy magazynowe na produkty lecznicze,

  • Osobne kasetki lub regały, szuflady lub szafy zamykane na klucz, w których przechowywane są środki psychotropowe i odurzające,

  • Stół/lada z szufladami, w których znajdują się produkty na sprzedaż. Nie muszą być one osłonięte, ale zaleca się to robić, zwłaszcza w przypadku produktów na receptę, aby wyeliminować dostęp do nich osobom spoza personelu apteki.

  • Regały ekspedycyjne ekspedycyjne, które jako klienci widzimy najczęściej – meble takie muszą spełniać specyficzny wymóg odróżniający

  • Lodówki wyposażone w urządzenie, dzięki któremu można mierzyć temperaturę wewnątrz urządzenia – jest to wymagane, ponieważ niektóre z produktów leczniczych wymagają odpowiednich warunków przechowywania,

  • Termometry w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się leki oraz ich substraty.

Zwykle, działalność aptek nie ogranicza się do pośredniczenia w handlu między osobami potrzebującymi lekarstw od ich producentów, ale podobnie jak w czasach dawniejszych i w aptekach wciąż wytwarza się lekarstwa. W przypadku, gdy apteka wytwarza medykamenty i wszelkiego rodzaju leki musi posiadać takie wyposażenie jak:

  • Naczynia i utensylia, w których przygotowuje się leki na receptę przygotowywane na miejscu. Warunkiem koniecznym jest wyizolowanie silnych leków spośród reszty wytwarzanych produktów medycznych,

  • Wszelkiego rodzaju menzury, probówki i innego rodzaju szkło, służące do przygotowywania leków, które musi być systematycznie dezynfekowane,

  • Wagi wielozakresowe,

  • Stół służący do przygotowywania leków receptowych, który musi być pokryty tworzywem, które jest odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia chemiczne. Tworzywo powinno być też łatwe do czyszczenia i dezynfekcji.

Logistyka i nowoczesny design

W przypadku organizacji pracy personelu, warto zainwestować w najwyższej jakości meble apteczne. Istotnym elementem tego typu sprzętu są szuflady – dobrze uporządkowane, pozwalają na szybkie znalezienie potrzebnych przedmiotów. Istotnym elementem jest łatwy dostęp do eksponowanego towaru i gwarancja odpowiednich warunków do przechowywania wszystkiego, co znajduje się na stanie sklepu. Nowoczesne wyposażenie jest często zaopatrzone w różne rozwiązania technologiczne, pozwalające na utrzymanie porządku i odpowiednim magazynowaniu produktów.

Sklepy z aptekami najczęściej decydują się na utrzymanie w odcieniach bieli, nowoczesnych mebli do aptek oraz ich otoczenia. Istotnym elementem jest też minimalizm. Producenci wytwarzają swoje produkty z niskiej bądź wysokiej jakości drewna z elementami metalowymi oraz szklanymi/plastikowymi (pleksa, panele szklane typu lacobele). Takie połączenie daje duży efekt estetyczny i wywołuje poczucie utrzymania dużej higieny w aptece.