Wyciskarka umożliwia przygotowywanie zdrowych i świeżych soków w domu

Świeżo wyciskane soki jednodniowe sprzedawane w sklepach, zyskały sobie duże uznanie w oczach klientów. Tylko czy faktycznie trzeba co rano biegać do sklepu, by wypić na śniadanie szklankę soku? Nie każdy ma na to czas i energię, szczególnie o poranku. Lepszym rozwiązaniem jest ustawienie na kuchennym blacie wyciskarki wolnoobrotowej i zrobienie zapasu świeżych owoców. Dzięki temu można zacząć każdy dzień naprawdę zdrowo. A codzienna porcja witamin w krótkim czasie zaowocuje poprawą odporności i lepszą kondycją. Będzie także widoczna na twarzy i to dosłownie. Poprawa kolorytu cery, lepszy stan włosów i paznokci to także zasługa picia świeżo wyciskanych soków owocowych.

Własna wyciskarka to oszczędność pieniędzy

Butelkowane świeże soki nie należą do najtańszych. Jeśli chcemy je pić codziennie, zakup wyciskarki jest zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Nawet jeśli doliczymy koszt energii elektrycznej, wody (do zmywania) oraz owoców i warzyw, nadal rachunek będzie jednoznaczny – z wyciskarką oszczędzimy całkiem ładną sumkę. Chociaż sam zakup może wydawać się drogi, to zwróci się z nawiązką już w ciągu jednego roku. Można też znaleźć model o dobrych parametrach w rozsądniej cenie, np.: https://www.eldom.eu/produkt/perfect-juicer-pj450-eldom-5.

Wyciskarka jest idealna do przygotowania smoothie

Sok wyciskany za pomocą wyciskarki nie jest tak klarowny, jak ten z sokowirówki. Przypomina raczej nektar lub smoothie. Oczywiście można użyć dodatkowego sitka, by sok był bardziej przejrzysty, ale wiele osób ceni wyciskarki właśnie za gęste, pożywne soki, które doskonale zastąpią drugie śniadanie lub podwieczorek. Taki sok może też być bazą do koktajlu z płatkami owsianymi lub super foods.

Soki z wyciskarki mają więcej witamin

Chociaż stwierdzenie to brzmi trochę jak hasło reklamowe, w rzeczywistości jest w nim sporo prawdy. Aby to zrozumieć, trzeba porównać metody otrzymywania soku z wyciskarki i sokowirówki. W tej pierwszej owoce są miażdżone i zgniatanie, a sok wyciskany. W tej drugiej produkty są cięte na drobne kawałki za pomocą metalowych ostrzy, a sok odwirowywany. Sokowirówki pracują bardzo szybko, sok w trakcie wyciskania jest podgrzewany, a to wpływa destrukcyjnie na zawartość witamin. Jeśli zależy nam na dużej zawartości witamin, lepiej wybrać wyciskarkę.

Sok z wyciskarki można przechowywać do czterdziestu ośmiu godzin

Sok z wyciskarki w czasie pozyskiwania nie jest napowietrzany i nie ma kontaktu z metalem, dlatego dłużej zachowuje świeżość. W lodówce można przechowywać go nawet czterdzieści osiem godzin. W tym czasie nie straci swoich cennych właściwości. Co to znaczy? Sok można robić raz na dwa dni.

Wyciskarka służy nie tylko do domowej produkcji soków

Chociaż nazwa „wyciskarka” sugeruje przede wszystkim wyciskanie soków, tak naprawdę można jej użyć też do innych czynności. Za pomocą wyciskarki można przygotować np. masło orzechowe, hummus lub ser sojowy. Niektóre wyciskarki są pomocne przy produkcji lodów domowych.