W ostatnim czasie z w powodu wybuchu wojny na Ukrainie temat szczepionek przeciwko COVID-19 nieco ucichł. Teraz kiedy zakażeń w całej Europie jest coraz więcej temat szczepionek wraca.

Coraz większy problem ze szczepionkami Pfizer ma Polska. Niedawno na ten temat pojawił się obszerny artykuł w czasopiśmie „Dziennik Gazeta Prawna.”

Jak się okazuje w kwietniu tego roku Polska zawiesiła dostawę preparatów, gdyż dług naszego kraju wobec Pfizera stale rośnie. Polska przestała je odbierać i za nie płacić. Nie odebrano już aż 16 mln dawek, o których informowała Komisja Europejska. Ponadto powinniśmy za nie zapłacić ponad 1,5 mld zł.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna Minister Adam Niedzielski spotkał się ostatnio z przedstawicielami firmy Pfizer. Podobno pierwszym krokiem ma być rezygnacja Pfizera z dochodzenia zapłaty za nieodebrane szczepionki.

Potwierdzamy, że odbyło się dwustronne spotkanie. Możemy też potwierdzić, że padła pewna deklaracja co do kroków w kierunku porozumienia ze strony firmy. Czekamy na ostateczną odpowiedź

-czytamy w DGP.

Jak nieoficjalnie dodaje DGP w rozmowach ważną rolę odgrywa kwestia ukraińska. Na pomoc Ukrainie powoływał się premier Mateusz Morawiecki w piśmie skierowanym do KE.

Gazeta zaznacza także, że Polska jest jedynym krajem członkowskim, który zawiesił odbieranie preparatów, a sama firma szczepionek nie podała naszego kraju do sądu.

Co sądzicie na temat tych informacji?