Klasyfikacja niewydolności nerek

Ze względu na obraz kliniczny niewydolność nerkową możemy sklasyfikować jako stan przewlekły i ostry. Ostra niewydolność nerek jest spowodowana nagłym uszkodzeniem kłębuszków nerkowych. Choroba ta rozwija się w ciągu tygodnia, a jej przebieg choroby jest agresywny i może doprowadzić do śmierci pacjenta. Natomiast przewlekła choroba nerek jest definiowana jako nieprawidłowości w budowie lub czynnościach nerek utrzymujących się dłużej niż 3 miesiące. Choroba ta rozwija się przez dłuższy okres i niejednokrotnie nie jest prawidłowo zdiagnozowana. 

Odżywianie - wszystko, co należy o tym wiedzieć

Odżywianie i dieta w chorobie niewydolności nerek powinny być dopasowana do stanu uszkodzenia narządów oraz możliwości i wydajności pracy nerek przy oczyszczaniu organizmu. Ważne jest, aby w tym stanie dostarczać organizmowi suplementy na żywieniemaznaczenie.pl, które dostarczą energii i będą chronić przed rozwojem stanu zapalnego. Przy planowaniu diety i sposobu odżywiania przy zdiagnozowanej niewydolności nerek ważna jest ilość podawanych płynów, spożywanej soli kuchennej oraz zawartość potasu i białka w produktach spożywczych. Zaleca się dietę ziemniaczaną z małą ilością warzyw z odrobiną masła i oleju. Niskobiałkowa dieta powinna zawierać chude mięso, chude mleko, sery twarogowe oraz kefir. Tłuszcz powinien pochodzić z takich produktów jak: ryby, oliwa z oliwek lub mięso z indyka, kurczaka, cielęciny lub królika. Do diety warto wprowadzić jasne pieczywo, makarony, kluski, knedle oraz takie produkty jak: ryż i kasze. Najważniejszą podstawą odżywiania jest ograniczenie białka, gdyż metabolizm białka przez organizm powoduje produkcję mocznika i kreatyniny, których usuwanie jest upośledzone przy niewydolności nerek. Przy planowaniu diety powinno się zawsze brać pod uwagę choroby współistniejące i wynikające z tego ograniczenia.

Jakich produktów unikać?

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że produkty i dania wysoko przetworzone to produkty przemysłowe poddane obróbce technologicznej z wykorzystaniem dużej ilości soli i tłuszczów trans, dlatego przy takim schorzeniu jak niewydolność nerek produkty te są bezwzględnie zakazane. Wszelkiego rodzaju konserwy i przetwory mięsne oraz gotowe mieszanki sosów czy zup powinny być wyeliminowane z diety dla pacjenta z niewydolnością nerek. Również powinno się unikać wszelkich przekąsek pod postacią krakersów, chipsów czy cukierków. Powinniśmy również unikać produktów z wysoką zawartością fosforu i potasu. Związki te można znaleźć w takich produktach jak  żółtka jaj, rośliny strączkowe, orzechy czy czekolada. Nie jest wskazane układanie jadłospisu i diety bez nadzoru dietetyka i lekarza prowadzącego, gdyż każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie i pod kątem wieku, wagi, predyspozycji fizycznych, oraz nasilenia objawów chorobowych.