Szokujące zachowanie papieża Franciszka. Oto co zrobił

Papież Franciszek naprawdę to zrobił. Zobacz koniecznie.
Papież Franciszek podpisał w Kazachstanie dokument mówiący, że „różnice w religiach” są częścią „woli Bożej w stworzeniu”. Deklaracja jest echem dokumentu z Abu Zabi z 2019 r., który spotkał się z powszechną krytyką katolików za widoczne niebezpieczeństwa, jakie stanowi dla wiary.
Papież Franciszek dołączył do przywódców ekumenicznych i politycznych, podpisując dokument stwierdzający, że „pluralizm i różnice w religii… są wyrazem mądrości woli Boga w stworzeniu”. Deklaracja była zwieńczeniem VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbył się w Kazachstanie. Została odczytana na głos przez liderów Kongresu 15 września, w uroczystość Matki Bożej Bolesnej, po czym papież Franciszek wygłosił przemówienie nawiązujące do tematów i języka Deklaracji.
Kongres wycofał pierwotną Deklarację i wydał nową. W akapicie 10 czytamy teraz: „Zauważamy, że pluralizm, jeśli chodzi o różnice w kolorze skóry, płci, rasie, języku i kulturze, jest wyrazem mądrości Boga w stworzeniu. Różnorodność religijna jest dozwolona przez Boga i dlatego jakikolwiek przymus do określonej religii i doktryny religijnej jest niedopuszczalny”.
Deklaracja, do której podpisania przyłączył się papież Franciszek, zawiera paragraf stwierdzający, że Bóg chciał wielości religii obecnych na świecie. W akapicie 10 czytamy: „Zauważamy, że pluralizm i różnice w religii, kolorze skóry, płci, rasie i języku są wyrazem mądrości woli Bożej w stworzeniu. Dlatego każdy przypadek przymusu do określonej religii i doktryny religijnej jest niedopuszczalny”. W Deklaracji zwrócono również uwagę na to, że uczestnicy Kongresu „stale solidaryzują się z wysiłkami Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wszystkich innych międzynarodowych, rządowych i regionalnych instytucji i organizacji, aby promować dialog między cywilizacjami i religiami, państwami i narodami”. Deklaracja Kazachstanu złożyła hołd i odnotowała swoją zależność od dokumentu z Abu Zabi, który Franciszek i wielki imam Al-Azhar podpisali w lutym 2019 roku w Ahmed el-Tayeb.
„Uznajemy wagę i wartość Dokumentu o ludzkim braterstwie dla światowego pokoju i wspólnego życia między Stolicą Apostolską a Al-Azhar Al-Sharif” – czytamy w Deklaracji Kazachstanu. Deklaracja stwierdziła również, że „Przywiązujemy szczególną wagę do wzmocnienia instytucji rodziny”, ale w swoich uwagach końcowych prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev powiedział, że podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na kwestie cyfrowe i „genderowe”.
Niedawna Deklaracja niemal słowo w słowo powtarza dokument z Abu Zabi, ponieważ w dokumencie z 2019 r. stwierdzono: „Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są chciane przez Boga w Jego mądrości, dzięki której stworzył ludzi”.
W tym czasie biskup Athanasius Schneider – biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie – wyraził obawy dotyczące tego fragmentu w dokumencie z Abu Zabi. Później powiedziano mu podczas prywatnego spotkania z papieżem Franciszkiem w 2019 r., że tekst odnosi się tylko do „pozwalającej woli Boga”, a nie do woli pozytywnej. Według biskupa Schneidera, wdrażając dokument z Abu Zabi bez korygowania jego błędnego stwierdzenia o różnorodności religii, „ludzie w Kościele nie tylko zdradzają Jezusa Chrystusa jako jedynego Zbawiciela ludzkości i konieczność Jego Kościoła dla wiecznego zbawienia, ale także popełniają wielką niesprawiedliwość i grzech przeciwko miłości bliźniego”. Po spotkaniu z papieżem i w świetle wielokrotnego promowania dokumentu przez Franciszka, biskup Schneider ostrzegł, że dokument z Abu Zabi jest bezpośrednio powiązany z problematycznymi fragmentami Dignitatis humanae Vaticanum II.
Stwierdził: „Stwierdzenie Dignitatis Humanae, że człowiek ma naturalne prawo (pozytywnie chciane przez Boga) do tego, by nie przeszkadzać mu w wyborze, praktykowaniu i rozpowszechnianiu, nawet publicznie, jakiejkolwiek formy religii zgodnie ze swoim sumieniem, oraz oświadczenie Dokumentu z Abu Zabi, że Bóg chce różnorodności religii, tak jak chce pozytywnie różnorodności płci (opartej na samej naturze człowieka), z pewnością pewnego dnia zostanie skorygowane przez papieskie Magisterium Katedry św. Piotra — cathedra veritatis”.
Chris Klinsky
Źródło: Chris Klinsky