Sprzedała klejnoty po mężu naziście. Żydzi oburzeni
Grupy żydowskie potępiły wielomilionową sprzedaż klejnotów należących do miliarderki, której mąż dorobił się majątku w nazistowskich Niemczech.
Heidi Horten była austriacką dziedziczką, której niemiecki mąż, Helmut Horten, był członkiem partii nazistowskiej.
Przejął on żydowskie firmy, gdy ich właściciele opuszczali Niemcy lat 30. Dom aukcyjny Christie's wystawia obecnie pod młotek 700 sztuk biżuterii, której wartość szacuje się na ponad 150 milionów dolarów.
Wpływy z aukcji zostaną przekazane na cele charytatywne, w tym na badania nad Holokaustem, a Christie's dokona również "znaczącego wkładu" w dobre cele.
Horten zmarła w zeszłym roku w wieku 81 lat, z fortuną 2,9 miliarda dolarów, według Forbes.
Jej mąż, który zmarł w Szwajcarii w 1987 roku, przejął firmę tekstylną Alsberg po tym, jak jej żydowscy właściciele uciekli w 1936 roku.
Była to pierwsza z kilku żydowskich firm, które nabył pod rządami nazistów. Jego dom towarowy Horten AG stał się jednym z największych w Niemczech.
Ostatni raport historyków zamówiony przez Fundację Horten wykazał, że przed wydaleniem był członkiem partii nazistowskiej.
Kawałki idące na sprzedaż obejmują 90-karatowy naszyjnik z diamentami "Briolette of India" Harry'ego Winstona i Sunrise Ruby, pierścień z diamentami Cartiera, który jest wart szacunkowo do 20 milionów dolarów.
Prawie 100 sztuk zostanie sprzedanych w Genewie w środę, kolejne 150 w piątek, a następne będą sprzedawane online w późniejszym okresie roku.
Ale aukcja wywołała gniew wśród grup żydowskich, z wezwaniami do wstrzymania sprzedaży. Centrum Szymona Wiesenthala, żydowska grupa praw człowieka z siedzibą w USA, zażądała, by Christie's nie kontynuował sprzedaży.
Pomimo wpływów na organizacje charytatywne i edukację o Holokauście, Amerykański Komitet Żydowski powiedział, że to "za mało".
"Zamiast tego aukcja powinna zostać wstrzymana, dopóki nie zostanie podjęty poważny wysiłek, aby określić, jaka część tego bogactwa pochodziła od ofiar nazistów" - powiedział.
Źródło: BBC