Japonia zmienia definicję gwałtu

0
0
1
Japonia
Japonia / Pixabay

Japoński parlament debatuje obecnie nad przełomową ustawą mającą na celu zreformowanie krajowych przepisów dotyczących napaści na tle seksualnym, co jest dopiero drugą taką rewizją w ciągu stulecia.

Ustawa obejmuje szereg zmian, ale największą i najbardziej znaczącą z nich będzie zmiana definicji gwałtu z "wymuszonego stosunku seksualnego" na "stosunek seksualny bez zgody".

Obecne japońskie prawo definiuje gwałt jako stosunek seksualny lub nieprzyzwoite czyny popełnione "siłą" i "poprzez napaść lub zastraszenie", lub wykorzystując "stan nieprzytomności lub niezdolność osoby do stawiania oporu".

Aktywiści twierdzą, że japońska wąska definicja doprowadziła do jeszcze węższych interpretacji prawa przez prokuratorów i sędziów, ustanawiając niewiarygodnie wysoką poprzeczkę dla wymiaru sprawiedliwości i wspierając kulturę sceptycyzmu, która zniechęca do zgłaszania ataków.

Na przykład w sprawie z 2014 roku w Tokio mężczyzna przypiął 15-letnią dziewczynę do ściany i uprawiał z nią seks, podczas gdy ona stawiała opór. Został uniewinniony od zarzutu gwałtu, ponieważ sąd orzekł, że jego działania nie sprawiły, że "niezwykle trudno" było jej stawiać opór. Nastolatka została potraktowana jak osoba dorosła, ponieważ wiek przyzwolenia w Japonii wynosi zaledwie 13 lat - najniższy wśród najbogatszych demokracji świata.

"Rzeczywiste procesy sądowe i decyzje różnią się - niektórzy oskarżeni nie zostali skazani, nawet jeśli udowodniono, że ich czyny były niekonsensualne, ponieważ nie spełniali wymogu "napaści lub zastraszania"" - mówi Yuu Tadokoro, rzecznik Spring, grupy osób, które przeżyły napaść na tle seksualnym.

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną