Chiński komputer kwantowy pracuje 180 milionów razy szybciej niż najszybszy komputer

0
0
0
Komputer kwantowy
Komputer kwantowy / Pixabay

Komputer kwantowy Juizhang, zbudowany przez zespół kierowany przez naukowca Jianwei, twierdzi, że może przetwarzać zadania związane ze sztuczną inteligencją (AI) 180 milionów razy szybciej, donosi South China Morning Post. Jianwei jest powszechnie znany w kraju jako "ojciec kwantowości".

Nawet gdy Stany Zjednoczone świętują swoją przewagę na liście TOP500 superkomputerów na świecie, Chiny powoli budują swoją wiedzę w zakresie kolejnej granicy obliczeń - obliczeń kwantowych. W przeciwieństwie do konwencjonalnych obliczeń, w których bit - najmniejszy blok informacji - może istnieć jako jedynka lub zero, bit w obliczeniach kwantowych może istnieć w obu stanach jednocześnie.

Znany jako qubit, pozwala podstawowym informacjom reprezentować wszystkie możliwości jednocześnie, teoretycznie czyniąc je szybszymi niż konwencjonalne komputery.

Chiński Jiuzhang po raz pierwszy zyskał sławę w 2020 roku, kiedy zespół badawczy kierowany przez Jianwei przeprowadził próbkowanie bozonu Gaussa w 200 sekund. To samo na konwencjonalnym superkomputerze zajęłoby około 2,5 miliarda lat.

Obliczenia kwantowe są wciąż w powijakach, a naukowcy na całym świecie dopiero zaczęli testować, jak te systemy działają i mogą być wykorzystywane w przyszłości. Zespół Jianwei postanowił jednak wykorzystać komputery kwantowe o "hałaśliwej skali pośredniej" do rozwiązywania rzeczywistych problemów.

Poddali Jiuzhanga testowi, wdrażając dwa algorytmy powszechnie stosowane w sztucznej inteligencji - wyszukiwanie losowe i symulowane wyżarzanie. Algorytmy te mogą stanowić wyzwanie nawet dla superkomputerów, a naukowcy postanowili wykorzystać 200 000 próbek do ich rozwiązania.

Przy obecnym poziomie technologicznym, nawet najszybszy superkomputer potrzebowałby około 700 sekund, aby przejść przez każdą próbkę i łącznie pięć lat czasu obliczeniowego, aby przetworzyć próbki, o których myśleli naukowcy. W przeciwieństwie do tego, Juizhang potrzebował mniej niż sekundę na ich przetworzenie. To 180 milionów razy szybciej niż najszybszy obecnie superkomputer na świecie.

Stany Zjednoczone również pracowały nad komputerami kwantowymi i odkryły, że cząstki subatomowe zaangażowane w proces obliczeniowy są podatne na błędy, nawet jeśli są narażone na najmniejsze zakłócenia z otoczenia. Dlatego komputery kwantowe działają w odizolowanych środowiskach i w ekstremalnie niskich temperaturach.

Z drugiej strony, Jiuzhang wykorzystuje światło jako fizyczne medium do obliczeń i nie musi pracować w ekstremalnie niskich temperaturach. Naukowcy twierdzą jednak, że nie wymaga bardzo niskich temperatur do działania.

Zespół celowo wykorzystał niektóre z zaawansowanych algorytmów, które są obecnie w użyciu, aby zademonstrować zalety korzystania z obliczeń kwantowych. Badania wykazały, że nawet wczesne "hałaśliwe" komputery kwantowe oferują wyraźną przewagę nad klasycznymi komputerami.

Zespół badawczy stwierdził, że obliczenia osiągnięte przez Jiuzhanga mogą również pomóc naukowcom w zastosowaniu technologii w takich obszarach, jak eksploracja danych, informacje biologiczne, analiza sieci i badania modelowania chemicznego.

Wyniki badań zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Physical Review Letters w zeszłym miesiącu.

Źródło: interestingengineering.com

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną