Koncern biotechnologiczny musiał iść na ugodę. Chodzi o pobranie komórek

0
0
0
Laboratorium
Laboratorium / Pixabay

Potomkowie Henrietty Lacks, młodej czarnoskórej kobiety, która zmarła na nowotwór w 1951 roku, i przedstawiciele firmy biotechnologicznej Thermo Fisher Scientific doszli do ugody w sprawie bezprawnego wykorzystania materiału biologicznego pobranego od zmarłej. Warunki ugody nie zostały ujawnione i obie strony wyraziły obopólne zadowolenie z osiągniętego porozumienia.

Sprawa przed sądem dotyczyła komórek, które ponad 70 lat temu zostały pobrane z guza chorej, a okazały się nieśmiertelne - ciągle się rozmnażają i nie ulegają starzeniu. Jednak Henrietta Lacks nigdy nie wyraziła zgody na wykorzystanie jej komórek, ani nie została za to wynagrodzona.

Nieśmiertelne komórki

Komórki pochodzące od nieśmiertelnych komórek Lacks znalazły zastosowanie w laboratoriach badawczych na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), linia komórek HeLa (nazwane tak od nazwiska Henrietty Lacks) była kluczowym czynnikiem w stworzeniu szczepionki przeciwko polio oraz przyczyniła się do przełomowych badań nad wirusem HIV, rakiem i niepłodnością.

Na początku komórki HeLa były rozprowadzane bezpłatnie, jednak później firmy biotechnologiczne zaczęły na nich zarabiać.

Fundacja imienia Henrietty Lacks, która ma na celu pomaganie ofiarom nieetycznych eksperymentów medycznych, uważa, że szczególnie często kontrowersyjne i etycznie wątpliwe badania były prowadzone na pacjentach pochodzących z najsłabszych grup mniejszościowych.

Pozew przeciwko koncernowi

Trzy lata temu rodzina Henrietty Lacks złożyła pozew przeciwko firmie Thermo Fisher Scientific, twierdząc, że firma bezprawnie wzbogaca się na komórkach HeLa. Decyzję o ugodzie sądowej ogłoszono w 103. rocznicę urodzin Henrietty Lacks, która zmarła mając zaledwie 31 lat.

"Pamięć o Henrietcie Lacks to najlepszy prezent... jakim możemy obdarować jej rodzinę - określoną miarę szacunku, godności i przede wszystkim sprawiedliwości dla Henrietty Lacks" - oświadczył prawnik reprezentujący rodzinę zmarłej.

Komórki HeLa stały się pierwszą linią komórkową, która została skutecznie sklonowana i wykorzystywana w laboratoriach do prowadzenia różnorodnych badań. Brak zgody na ich pobranie od lat budził jednak wiele kontrowersji.

Mimo, że wspomogły rozwój medycyny i pomogły w odkryciu wielu leków, szczepionek oraz leczenia różnych chorób, w tym polio, raka, AIDS i innych, to wiele osób poddawało w wątpliwość sposób w jaki firma biotechnologiczna weszła w ich posiadanie. Wyrok być może zmieni ten stosunek.

WO

Źródło: własne

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną