Bill Gates inwestuje w „zielony wodór”. Jego zdaniem będzie to przełom dla ludzkości

0
0
0
Ekologia
Ekologia / Pixabay

Firma z Denver, która zajmuje się „zielonym wodorem” zebrała aż 91 mln dolarów na rozwój swojego pomysłu. Magazyn Forbes poinformował, że w to rozwiązanie zainwestował także znany miliarder – Bill Gates.

Firma ma zająć się rozwinięciem technologii, która umożliwi wydobycie i zastosowanie w praktyce tzw. geologicznego wodoru. Miliarder i założyciel Microsoftu uważa, że "zielony" wodór to przełom dla ludzkości w walce ze zmianami klimatu. Według jego przekonania, paliwo to jest niezwykle obiecujące, ponieważ jest ciągle wytwarzane w skorupie ziemskiej, a podczas jego spalania nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Rezerwy wodoru

Jak pisze Bill Gates na swoim blogu, „istnieją rezerwy wodoru w formacjach geologicznych na całym świecie, a teoretycznie wodór geologiczny może zapewnić ogromne zasoby przystępnego cenowo wodoru o zerowej emisji. Naukowcy wciąż znajdują się na wczesnym etapie badań nad sposobami znajdowania i wydobywania geologicznego wodoru z rezerwatów przyrody” – czytamy.

Dalej miliarder we wpisie z zeszłego roku podaje: „wojna na Ukrainie sprawiła, że ​​wodór stał się nie tylko kwestią zmiany klimatu, ale także kwestią bezpieczeństwa energetycznego. UE ogłosiła już zamiar wyprodukowania i importu 20 mln ton ekologicznego wodoru do 2030 r., co wystarczy, aby zmniejszyć swoją zależność od importu rosyjskiego gazu ziemnego o co najmniej jedną trzecią”.

 

Zwalczanie zmian klimatu

Jak podaje rmf24.pl, również na stronie internetowej Hydrogen Central poruszono kwestię geologicznego wodoru, nazywanego także "zielonym" wodorem. Jak podkreślono, dotychczas nikt nie wykorzystał go przemysłowo, pomimo jego obecności w podziemnych złożach.

Hydrogen Central zauważa, że geologiczny wodór ma potencjał stać się kluczowym źródłem ekologicznego paliwa, jednak jego pełne wykorzystanie wymaga zaawansowanych technologii i inwestycji w infrastrukturę. Geologiczny wodór to forma wodoru, która jest naturalnie związana z złożami gazu i ropy naftowej, i można go pozyskiwać w trakcie wydobycia tych surowców. Ta odnawialna forma wodoru może być wykorzystywana jako zielone paliwo, które po spaleniu nie emituje dwutlenku węgla.

 

Brak dwutlenku węgla

Wodór uzyskuje się także z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa. Proces produkcji wodoru polega na elektrolizie wody, co oznacza, że przy uzyskiwaniu tego paliwa nie emituje się dwutlenku węgla. Jest to kluczowe, ponieważ ograniczenie emisji CO2 jest jednym z głównych celów w globalnych wysiłkach na rzecz zwalczania zmian klimatu.

Zielony wodór zyskuje więc coraz większe zainteresowanie wśród naukowców, przedsiębiorców i rządów na całym świecie. Lobbowanie na jego rzecz ma więc na pewno także wpływ na plany państw i organizacji takich jak Unia Europejska.

 

WO

 

Źródło: mf24.pl, gatesnotes.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną