"Spektakularny" rozwój energetyki słonecznej w całej UE

0
0
2
Panele słoneczne
Panele słoneczne / Pixabay

Jak wynika z nowych danych, gwałtowny wzrost mocy słonecznej oznacza, że większość krajów UE osiągnie swoje cele w zakresie energii odnawialnej do 2030 r. przed ustalonym czasem.

UE dodała 41 gigawatów nowej mocy słonecznej w 2022 r., co stanowi 40-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2021. Oczekuje się, że w tym roku wzrośnie do ponad 50 GW.

Według danych grupy lobbingowej SolarPower Europe, opartych na najnowszych dostępnych celach krajowych i udostępnionych POLITICO, około 23 kraje mają osiągnąć swoje cele w zakresie instalacji słonecznych do 2027 roku.

"Rozwój energetyki słonecznej jest spektakularny", powiedział Javier Esparrago, ekspert ds. energii w Europejskiej Agencji Środowiska, argumentując, że szybki rozwój "ostatecznie sprowadza się do tego, że koszty" energii słonecznej za kilowatogodzinę spadły o 90 procent w ciągu ostatniej dekady.

Po części, gwałtowny wzrost wynika z gwałtownego spadku cen paneli słonecznych produkowanych masowo w Chinach. Wojna na Ukrainie stworzyła również główną zachętę dla krajów do przyspieszenia instalacji solarnych jako sposobu na zmniejszenie ich zależności od rosyjskiej energii.

Warto pamiętać jednak, że w takich krajach jak Polska wynika to z olbrzymich dopłat i obietnicy danego prądu. Tymczasem w naszym kraju wielu właścicieli paneli ma problemy, bo polska sieć energetyczna jest przestarzała.

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną